Финал в Лигата на нациите: Бразилия – Полша 1:1! Следете мача ТУК!

Олимпийските шампиони от Рио 2016 от Бразилия излизат срещу световните шампиони от Полша на финала на турнира на Волейболната лига на нациите в Римини (Италия).

„Селесао“ вече победи Полша с 3:0 в мач от груповата фаза на Лигата на нациите в Римини на 11 юни, но тогава за „Дружина полска“ не играха големите звезди Вилфредо Леон и Бартош Курек, докато бразилците заложиха на най-добрите си волейболисти.

Финалът Бразилия – Полша започва днес в 16,00 часа и у нас ще бъде излъчен на живо по Max Sport 3.

Карлос Шванке заложи на най-добрите си волейболисти: Бруно Резенде, Уолъс Де Соуза, Йоанди Леал, Рикардо Лукарели, Маурисио Соуза, Лукас Сааткамп – Талес Хос-либеро.

Лукас Сааткам замени в стартовия състав Исак Сантос, който вчера се контузи по време на полуфиналната среща с Франция.

Уолъс Де Соуза

Витал Хейенен също заложи на най-добрите от „Дружина полска“: Фабиан Джизга, Бартош Куреку Вилфредо Леон, Михал Кубяк, Пьотър Новаковски, Матеуш Биениек – Павел Заторски-либеро.

В стартовите състави и на двата отбори-финалисти присъстваха по един кубинец. Вилфредо Леон в състава на Полша и Йоанди Леал в отбор на Бразилия.

Бартош Курек

Диагоналите на двата отбора Бартош Курек и Уолъс Де Соуза се появиха в игра с екипи с цветовете на дъгата в подкрепа на кампанията на равенството на половете във волейбола. Световните шампиони от Полша поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване, след като Лукас Сааткамп атакува в аут. Поляците поведоха с 11:9 след успешна атака на капитана Михал Кубяк. Уолъс Де Соуза атакува в аут и Полша поведе с 15:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14. „Селесао“ изравни при 16:16. Бартош Курек атакува успешно покрай тройна блокада от зона 4 за 17:16. Бразилия поведе с 20:19, но Вилфредо Леон съумя да изравни с атака по диагонала от зона 4 – 20:20. Поляците поведоха с 21:20, и Карлос Шванке взе прекъсване за „Селесао“. Ас на Вилфредо Леон и 22:20 за Полша. Двоен блок на Пьотър Новаковски и Михал Кубяк спряха атака на Уолъс Де Соуза – 23:20. Карлос Шванке побърза да вземе и второто си прекъсване в гейма. Рикардо Лукарели посрещна изключително селен сервис на Вилфредо Леон и след това донесе и точка на Бразилия с атака по блока – 21:23. Атака по правата на Бартош Курек изведе „Дружина полска“ до геймбол при 24:21. Бартош Курек се справи с двойна блокада и Полша спечели първата част с 25:22.

Бартош Курек, Вилфредо Леон

Олимпийските шампиони от Бразилия поведоха с 4:2 в началото на втората част. „Селесао“ дръпна с 3 точки при 6:3 и Витал Хейнен побърза да вземе прекъсване за Полша. Разликата се запази и при първото техническо прекъсване – 8:5. Блокада на Матеуш Биениек възстанови равенството при 9:9. Бруно Резенде гласува доверие в атака на два пъти поред на Маурисио Соуза и той не го подведе – 11:9. Бразилия поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване след ас на Маурисио Соуза. Пайп на Йоанди Леал направи разликата 5 точки при 18:13. Витал Хейнен взе прекъсване за световните шампиони. Грешка на бразилците намали разликата само до 2 точки при 18:16. Карлос Шванке взе прекъсване за Бразилия. Успешна атака на Бартош Курек и 17:18. Нова атака на Бартош Курек от зона 2 възстанови равенството. Дъглас Соуза се появи в игра и донесе точка за Бразилия 19:18. Рикардо Лукарели заби ас за 20:18. Успешна атака на Уолъс Де Соуза даде преднина от 3 точки на „Селесао“ при 21:18. Вилфредо Леон спря с успешна блокада атака на Уолъс Де Соуза – 20:21. Йоанди Леал с мощна така направи 22:20. Йоанди Леал изведе „Селесао“ до геймбол при 24:22. Вилфредо Леон би сервис в мрежата и Бразилия спечели втората част с 25:23.

БРАЗИЛИЯ – ПОЛША 1:1 (22:25, 25:23)
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде, Уолъс Де Соуза, Йоанди Леал, Рикардо Лукарели, Маурисио Соуза, Лукас Сааткамп – Талес Хос-либеро (Исак Сантос, Дъглас Соуза)
Старши треньор: КАРЛОС ШВАНКЕ
ПОЛША: Фабиан Джизга, Бартош Куреку Вилфредо Леон, Михал Кубяк, Пьотър Новаковски, Матеуш Биениек – Павел Заторски-либеро
Старши треньор: ВИТАЛ ХЕЙНЕН.