Не всяко упражнение е подходящо за максималните килограми, които можеш да вдигнеш. Има и такива, които дори е рисковано да се изцеждаш на максимум. Рисковете от контузии стават големи, а никой не иска да пропусне седмица-две, само защото не е тренирал правилно.
Старайте се тези упражнения да ги правите с по-леки товари:
- Дъмбел размах – Тук сте на лежанката и използвате дъмбели, за да разтваряте бавно встрани и да ги събирате пред себе си.
Това е упражнение за гърди, което цели да оформи по-добре мускулите ви, а не да ги кара да растат. Често допускана грешка е да се използва засилка. Знайте едно – използвате ли засилка, при което и да е упражнение в залата, значи не го правите както трябва. Движенията винаги трябва да са бавни при спускане и една идея по-бързи при вдигане. При дъмбел размаха винаги вземайте няколко килограма по-леки тежести. - Тяга за теглич – Това упражнение се прави с щанга, като просто събирате раменете към главата си. Прави се за по-голям и добре оформен теглич. Мнозина ги гледам във фитнеса, че редят десетки килограми на лоста и изпъват вратни жили все едно имат запек. Тук ще сгрешите много, ако постоянно изпъвате гърба си назад, за да повдигнете тежестта. Правилно е да събирате просто раменете все едно се опитвате да си докоснете ушите с тях. По-лекичко, за да го правите по-чисто. Мускулът, за който работите, не е кой знае колко голям и не са му нужни тонове, за да го натренирате.
- Упражнения с топка – Топката се превръща в един от най-използваните уреди напоследък и причината е, че с нея може да се съчетават много тренировки. Ключовото при нея е балансът. Фитнес треньорите препоръчват работа с топка за онези от вас, които искат да заздравят сухожилията си. Точно по тази причина трябва да внимавате какви тежести използвате, тъй като тук рискът от травми е значително по-висок, защото балансът ви е под постоянен въпрос. Никой няма да ви се смее, че сте взели женските дъмбели или поне няма да е такъв, който се възползва от топката. Това автоматично го превръща в обект на подигравки, тъй като явно нищо не разбира.
- Щанга за рамо – Раменете при определени хора са много силни мускули и аз лично често виждах хора, които слагат по 100 и кусур килограма на щангата. В случай, че не сте от природно надарените ви съветвам да не прекалявате тук. Защо ли? Защото упражнението с щанга зад врата е много опасно, в случай че я изпуснет. Почти при всички тренировки е хубаво да си имате помощник, но тук е особено важно, туй като един удар в прешлените на врата може да ви осакати, ако не и да ви убие. Придържайте се към по-леките товари и наблягайте на повторенията.
- Силово набиране – Това е едно от топ упражненията за крос-фит спортистите. При него се изисква не просто сила, но и баланс. Малцина са онези, които със собствено тегло се справят, а още по-малко са онези, които имат нужда от допълнителна тежест. Тя или се доставя с колан или с тежести за глезените. И все пак, ако попадате в тази елитна група атлети, ви съветвам да избягвате качването на още килограми по себе си. Сами знаете, че техниката на набиране е доста специфична и рискувате да си извадите рамото или да нараните китката си.
- Трицепс опори – Упражнението се прави между две пейки, като краката ви са върху едната, а ръцете върху другата. Цялата останала част на тялото трябва да е във въздуха, за да можете да правите тези опори. Всеки си мисли, че е прекалено леко и в даден етап започва да моли партньора си да му слага тежести върху бедрата. Ще имате нужда от такива, ако спрете да усещате парене в трицепсите след 12-13 повторение. Може да си мислите, че не правите кой знае какво, но трицепсите ви са изградени основно от сухожилия и именно за това резултатите при тях се усещат на по-късен етап.