Северният полюс направи „рязък“ завой към Лондон

Северният полюс е сменил посоката си на движение, като е започнал да се измества на изток с почти двойно по-висока скорост по Гринуичкия меридиан.

Причините се крият в промяната на разпределението на масата на Земята заради комбинираното въздействие от топенето на ледовете в Гренландия, загубата на ледена маса в Западна Антарктида и увеличаването ѝ в Източна Антарктида, както и водните запаси в Евразия, показва ново проучване на НАСА.

Оста на въртене на Земята, а с него и местонахождението на физическия (не магнитния) Северен полюс, се движи със скорост от около 10 см през по-голямата част от миналия век към залива Хъдсън, Канада и надолу към Торонто.

Това движение се дължи на преразпределението на земната маса, защото земната кора се издига бавно след края на последния ледников период.

Но от 2000 г. насам Северният полюс прави драматичен завой на 75 градуса на изток два пъти по-бързо от преди – с почти 17 см годишно. Според учените това е „огромно завъртане“.

Учените предполагат, че загубата на маса от Гренландия и Антарктика заради бързото топене на леда може да причини изместването на оста на въртене на изток. Учените от JPL стигат до тази идея с помощта на наблюдения от сателитите на НАСА.