Опашки се вият пред кабинетите: Лекари казаха кои са най-опасните симптоми, а доц. Мангъров…

Пациенти с комбинация от няколко вируса напълниха спешните кабинети и нарушиха празничното спокойствие на личните лекари. Медици коментираха, че все още са редки случаите на грип, но повечето от хората с инфекции се оплакват, че най-напред са били повалени от висока температура, а след това се появявали мускулни болки, повръщане и стомашни спазми, съобщава „Труд“.

Доцент Атанас Мангъров, който завежда детското отделение в Инфекциозна болница, обясни, че често малките пациенти са с изключително надути лимфни възли и силни болки в гърлото. Нерядко вирусните инфекции били придружени и от обриви по тялото.

Доктор Петя Иванова, която е личен лекар и педиатър, каза, че има много аденовируси, риновируси, COVID и ентеровирусни инфекции. Освен това доста често пациентите се оказвали с микоплазмени пневмонии, което не е било толкова често срещано в предишни години. Имало и много малчугани с херпангини, коксаки вируси и варицела.

Джипита коментираха, че през декември изненадата дошла от комбинацията на вируси и дадоха пример за случаи на коронавирус с варицела, на COVID с аденовирус, херпангини в комбинация с възпаление на уши. Често при последната комбинация се стигало до остри отити и се налагало да се прави парацентеза (пробиване на тъпанчето със специална игла под местна упойка, за да се създаде възможност за оттичане на образувалия се в тъпанчевата кухина гноен ексудат).

Медиците предупреждават, че не бива да се правят опити за лечение на вирусните инфекции с антибиотици, защото те не се повлиявали от тях. Обикновено третият ден след началото на симптоми на заболяването бил показателен дали има и бактериална инфекция.

Ако има по-сериозни прояви: трудно дишане и преглъщане, заглъхване на ушите, гнойни секрети от носа, конюнктивити, влажна кашлица, продължаваща обща отпадналост и фебрилитет не бива да се чака, защото едно бактериално наслагване може да стане и много бързо и трябва да бъде посетен лекар, съветват специалистите.

Те подчертават, че при децата подходът би следвало да е по-различен, тъй като при тях процесите често се развиват изключително бързо. При висока температура, която се проявява вечерта и продължава и на сутринта, прегледът при лекар е задължителен.

Преди празниците главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев предупреди, че грипът вече заема своята територия. Той подчерта, че нивата на заболяемост са както в предходната година. Пикът се очаквал в края на януари.

Данните на Националния център по заразни и паразитни болести показват, че в момента 2 пъти повече са случаите на COVID, които се регистрират, спрямо грипа. Настанените в болници дневно варират между 350 и 400, а тези на интензивно лечение са между 30-40 души, а в повечето случаи протичането не е толкова тежко.

Грипът може да върлува до 14 дни

Настинката продължава между 7 и 10 дни

Продължителността на вирусните инфекции може да варира в зависимост от редица фактори, включително типа на вируса, здравословното състояние и възрастта на болния, както и наличието на съпътстващи здравословни състояния.

Обикновената настинка обикновено продължава между 7 и 10 дни, докато грипът може да върлува до 14 дни, с последваща умора и намалена работоспособност. Ангината и гастроентеритът също имат своите специфични времеви рамки за възстановяване.

Основните стъпки за справяне с вирусни инфекции включват:

– почивка: осигуряването на достатъчно време за оставане у дома е изключително важно за възстановяването, тъй като тялото се нуждае от енергия за борба с инфекцията; 

– здравословно хранене: балансираното хранене подкрепя имунната система и помага за бързото възстановяване; 

– прием на достатъчно течности: хидратацията е ключова, особено при симптоми като температура и диария; 

– медикаменти за облекчаване на симптомите: обезболяващи и деконгестанти (група лекарства, които предизвикват отбъбване на лигавицата на носа, подобрявайки кръвната циркулация и облекчавайки симптомите, свързани със запушения нос). 

Ваксината не влиза в календара

Варицела върлува във Великотърновска област

33 случая на варицела са регистрирани във Великотърновска област само за седмица. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция в старата столица. Данните са за периода 11-17 декември. 27 от заболелите са от община Велико Търново, четирима са от община Елена и двама – в района на Свищов. За сравнение в началото на декември болните в областта са били 15.

Справката за регистрираните заразни и паразитни болести в региона показва още, че към края на декември е имало пет нови случая на скарлатина и един на туберкулоза. Болният от туберкулоза е регистриран в областния център.

В България ваксината за варицела не влиза в имунизационния календар и родителите, ако желаят трябва да я заплатят.

Преди няколко месеца главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев обяви, че са направени първите стъпки за включване на ваксината срещу варицела в имунизационния календар. Той обясни, че административни пречки са причина за това, че още е не станала задължителна.

Covid заразява цели семейства

Във Варна вече има случаи на грип, риновируси атакуват малките

Във Варна вече са налице първите лабораторно доказани случаи на грип – тип А и тип В. Според данните на РЗИ в седмицата преди Коледа те са били само 5, но според лични лекари боледуващите са повече. Пред кабинетите в първия ден след празниците се извиха опашки от пациенти с температура. “Идват заразени цели семейства.

Преобладаващата част са с Covid, който протича сравнително лека, но с повече от 4-5 дни повишена температура и силна умора. При малка част от пациентите има и загуба на обоняние. Тъй като вече няма карантина, ги съветваме да си стоят у дома поне седмица”, каза пред “Труд news” д-р Каролина Златева, общопрактикуващ лекар и педиатър.

Според нея децата карат най-леко Covid, но по-малките, които посещават ясли и детски градини, масово се заразяват с риновируси. След обилната хрема, която затруднява дишането, се появява и трудно отшумяваща кашлица. Поне месец кашлица е най-тежкото усложнение и от Covid, а при подрастващите се появява най-често ларингит, обясниха лични лекари.

Според тях се увеличават възрастните с гнойни ангини и херпеси след прекарани респираторни инфекции, но все още заболяемостта е далеч от пиковите нива.

Клиенти пазаруват с маски в магазините

Несъществен спад на болните в Шуменско

По-малко са случите на остри респираторни заболявания и грип в Шуменско през изминалата седмица, спрямо предходната, но спадът е незначителен.

Лични лекари са регистрирали 88 пациенти срещу 92-ма за предходната седмица, съобщават от Регионалната здравна инспекция с уговорката, че това са хора, които са потърсили лекарска помощ.

В търговските обекти на Шумен се виждат клиенти, които пазаруват с маска на лицето. Това обаче не са болни, а по-скоро хора, които искат да се предпазят заради големия наплив в магазините в празничните дни.

Расте броят на пациентите в Белодробна болница

В Бургас има повече Covid

В Бургас има много болни с Covid. Случаите са увеличени, в сравнение с периода преди празниците. Това показа проверка в медицинските лаборатории в града.

“Само днес имаме пет положителни проби от коронавирус. Грип също има, но по-рядко”, казаха медиците от лаборатория в центъра на Бургас.

В отделението на Белодробната болница болни има, макар че не е запълнено. “Не можем да говорим за бум на заразата, но пациентите се увеличават”, обясниха лекарите.

Топлото време отприщи инфекциите при децата

В Благоевград има наплив при джипитата

Необичайното топло време отприщи вируси и настинки предимно при децата в Благоевградско, констатираха джипита от Пиринско.

Заради затоплянето децата играят навън повече, потят се и настиват, казват медиците. Но и си предават вирусни инфекции едно на друго. Те се проявяват с усилена кашлица, хрема, при едни има температура, при други няма.

Лекари забелязали, че вирусите тази зима удрят децата и в ушите, което било доста болезнено.

Има увеличен поток от малки пациенти при детските лекари. А при възрастните обикаля предимно по-лек вариант на Covid.

Мярката бе отменена в края на юли

Гърция връща маските на закрито

Гърция въвежда препоръчителен режим за носене на маски в болници и институции за хора със здравословни проблеми.

След увеличаване броя на случаите от коронавирус и грип, регистрирани през последните седмици, експертите са разтревожени от увеличения брой заболели.

Препоръчва се използване на маски в лечебните заведения. Очаква се комисиите за контрол на болничните инфекции, които на базата на данните, с които разполагат да решат дали маските да са задължителни.

Мярката за задължително носене на маска в здравни заведения беше отменена в края на юли тази година, както и задължителният бърз тест от работещите в тези структури, които не са ваксинирани срещу COVID-19.

Медикаментът струва 2154 лв.

Няма мераклии за скъпите хапчета за коронавирус

Няма мераклии за скъпите хапчета за COVID – Paxlovid, разработени от американската компания Pfizer. От средата на ноември препаратът е и в България, а цената му е 2154 лв. Проверка на “Труд news” показа, че го има само в един аптечен склад, а фармацевти обясниха, че биха го взели оттам само при интерес. Собственици на няколко от големите вериги аптеки признаха пред наши репортери, че засега няма кандидати да закупят хапчетата. В опаковката има около 30 таблетки в два варианта.

Paxlovid се прочу като лекарството, с което бе излекуван президентът на САЩ Джо Байдън. Лекарството вече е широко разпространено в САЩ и се отпуска от личните лекари.