20-ият началник на Обединения комитет на началниците на щабове на САЩ генерал Марк Мили даде интервю пред американските медии 42 дни преди края на мандата си, пише The Washington Post. В него той определи контранастъплението на Украйна като „дълго, бавно и кърваво“, а на въпрос, дали Украйна може да победи, помоли да се дефинира какво означава „победа“.
В интервюто той говори по различен спектър от въпрос, започвайки от войната в Украйна, през изтеглянето от Афганистан, до вътрешнополитически въпроси в САЩ, предава „Фокус“.
За контранастъплението срещу Русия в Украйна
„Руснаците са в доста тежка форма.
Те са претърпели огромно количество жертви. Моралът им не е най-високият. Тяхното лидерство е съмнително и на петна, зависи от различните формирования. Стратегическото ниво на лидерство очевидно има много търкания. Логистиката не е страхотна. Така че руснаците са в отбраната. Така че [Украйна] води битката. Бях казал преди няколко месеца, че тази офанзива ще бъде дълга, ще бъде кървава, ще бъде бавна. И това е точно това: дълго, кърваво и бавно, и това е много, много трудна битка“.
Може ли Украйна да победи?
„Зависи какво имате предвид под думата „победи“.
„За Украйна това е екзистенциална битка. Това е битка за оцеляване. Но за останалата част от Европа и за останалия свят, наистина, за Съединените щати става въпрос за тези правила, за да се гарантира, че тези правила остават в сила. Това, което направи Путин, е фронтална атака срещу правилата на международния ред, които съществуват вече осем десетилетия след края на Втората световна война.
Ако в крайна сметка Украйна е свободна, независима суверенна държава с непокътната територия, това ще спести значителни усилия, които тепърва ще трябва да се правят. И това е дълга, много трудна война с големи жертви, която продължава. Можете да постигнете тези цели чрез военни средства. Това ще отнеме много, много време, но вие също можете да постигнете тези цели, вероятно, чрез някакъв вид дипломатически средства“.
Дали са започнали дипломатически преговори между Русия и Украйна?
„Няма да коментирам каквито и да било бъдещи неща или текущи преговори или други подобни неща. Просто бих казал, че има различни начини за постигане на тези цели. И бих казал точно сега, вероятно е твърде рано да се каже това. Това контранастъпление още не е приключило. Така че трябва да видим къде свършва това нещо и след това да видим какво ще правим оттам нататък“.
Подкрепя ли разследвания, включително такива от репуликанците в Камарата на представителите за изтеглянето от Афганистан, което приключи преди две години този месец
„Разбира се. Мисля, че всеки път, когато можете да хвърлите светлина и истина, да определите научените уроци, мисля, че това е ценно упражнение.
Това са ранни, това са незабавни, това са прегледи след действие, които ни дават известна представа за някои от научените уроци. И бих казал, че вероятно няма да получите холистична, балансирана картина от професионалните историци за години напред. Защото, ако погледнете минали войни, това е, колко време обикновено отнема – поне десетилетие или повече – за да получите пълната картина. Но дали Конгресът трябва да направи такова? Разбира се“.
За нашите войници, моряци, летци, морски пехотинци, офицери от ЦРУ, офицери от Държавния департамент – всеки, който е служил в Афганистан повече от двадесет години – платената с кръв цена беше висока, но всеки един от нас, който е служил в Афганистан, трябва да държи високо главата си. Служиха с умение, отдаденост и чест. В продължение на две десетилетия нашата държава не беше атакувана от Афганистан – това беше нашата мисия и всеки може с право да се гордее със своята служба“.