Защо софтуерът е много по-важен при камерите на смартфонте, отколкото мегапикселите

Google Pixel 4 и iPhone 11 са един от най-добрите смартфони за фотография, които можете да откриете на пазара. Двете компании залагат на различни стратегии, за да предложат най-доброто на своите потребители. Така например Google Pixel 3 бе определян от доста анализатори за смартфона с една от най-добрите камери през последната година въпреки факта, че има един 12-мегапикселов сензор. Множество тестове, обаче показаха, че Pixel 3 прави по-добри снимки от конкуренти устройства с 24МР или дори 48МР камери.

 

Снимка правена с Low-Light режим на Google Pixel 4

 

Oсновната причина е, че броя на мегапикселите не е единствения фактор, който има значение за качеството на снимките. Успоредно с това много от новите устройстав на пазара използват технологията „Pixel Binning“, при която вместо традиционни цветен филтър на Bayer е използва Quad-Bayer. Крайният резултат е, че ефективната резолюция е сходна с около 1/4 от общия брой на пикселите. Така например 48MP камера снима с 12МР качество, такава със 64МР прави 16МР снимки и т.н.

 

Снимка правена с Low-Light режим на iPhone 11 Pro

 

Има устройства, които правят снимки с впечатляващо качество и детайли като Huawei Mate 30 Pro. Въпреки това доста производители залагат на софтуера, за да разграничат камерите в смартфоните си, като Аpple и Google. Използването на алгоритми с изкуствен интелект позволява да остранят проблеми в снимките, като например замъглени обекти. В същото време софтуера добавя различни ефекти и подобрява качеството на снимаме при липса на достатъчно светлина и има по-голямо значение от броя на мегапикселите.