Макар и да ви се струва невероятно, работата на човешкия мозък би могла да се подобри с цели 689%, ако му бъде направено подходящо охлаждане.
На тази гледна точка са заложили учените Джоузеф Макгуайър и неговият екип, от Лестърския университет във Великобритания. Те се опитали да изчислят с какъв процент мощност би могла да се подобри работата на човешкия мозък, ако му бъдат направени малки дупчици. Знаем, че при работа, мозъкът ни изразходва приблизително 20% от енергията, която получаваме с храната, което от своя страна е недостатъчно за ефективността му на работа на пълна мощност.
Според учените, тъй като мозъкът е изграден от 200 милиарда неврона, които са съединени с още по-голям брой други окончания, при работа, създават налягане и голям топлообмен. Изчислено е, че при по-голямо натоварване на мозъка, при човек със средно телосложение и тегло, се отделят около 12 вата топлина. В крайна сметка се получава така, както при повечето процесори. Мозъкът „прегрява“ , смятат учените, което от своя страна обяснява това, защо работата му е не достатъчно ефективна.
Затова Великобританският екип смята, че, ако се направят малки дупчици в черепа или мозъчната кора, които да спомагат за охлаждането, това би могло да намали температурата в мозъка с цели 1, 7 градуса по целзии. А това, разбира се, ще помогне за по-ефективната работа на „биопроцесорът“.
В своя роман – „Корабът на изкуплението“ от научнофантастичната литература озаглавена като „Пространство на откровенията“, писателят Алисър Ренолдс е заложил на същата теза. В романът се разказва за раса от хора, които решили да станат по-умни от другите си събратя. За целта те решили да „подобрят“ функцията на мозъка си, чрез „охлаждане“.. Охлаждането на мозъка се извършва чрез гребен, който е изграден от кости с малки, оплетени кръвоносни съдове. Чрез изграждането на този гребен и съответното охлаждане на мозъка, температурата в него намалява с 1, 7 градуса. Това довежда до свалянето на 83 вата от мозъка, което ги прави „супер умни“. След тази идея, авторите пресъздали виртуален физически модел на охладител, след което изчислили неговата ефективност. Според тях при притежание на подобен тип гребен или мозък с подобна структура, позволяваща необходимото охлаждане, ще подобрят ефективността му и ще увеличат неговият капацитет на енергия с 689%. Това, от своя страна ще ги направи в пъти по-умни от средностатистическия човек.