„Не може така да се тълкуват пътуванията ми в чужбина. Те са важни заради българите там“. Това каза министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова в ефира на Нова телевизия.
Според нея демографската криза и липсата на квалифицирана работна ръка в България изискват пътувания зад граница за „обмяна на опит“.
„Когато има обсъждане на европейски нормативни документи, аз не мога да участвам в преговорите виртуално“, заяви още тя и изтъкна, че резултатът от 16-те пътувания зад граница за 9 месеца е „фактът, че вече водещи страни в социалната сфера търсят мнението на българския социален министър“.
А присъствието си на форумът на списание „Икономист“ в Атина, което също предизвика остри реакции, министър Шалапатова оправда с:
„очертаването на възможностите на Югоизточна Европа ние да обединим усилия да обменим добри практики в демографската политика“.
На въпрос за скъпата техника, която е закупена за екипа и, която по изчисления на ИТН, изнесени във въпрос на парламентарен контрол в НС, възлиза на 10 хил. лв. на човек, тя отговори така:
Това е изключително манипулативно твърдение. Факт е, че в министерството за първи път има интерактивни дъски за работата с общините, виртуални връзки правим с хората от цялата страна“.
За сметка на това от интервюто стана ясно, че Великденски надбавки за пенсионерите няма има, защото „пенсиите ще се индексират в средата на годината“.
При евентуална ротация тя ще остане социален министър.
В момента децата са с мярка за закрила. Те не са при чужди хора. Нейка да не забравяме че хармоничната среда за едно дете, когато в родното семейство, има ситуация, която показва риск за детето, винаги се търсят близки и роднини. Роднините не са чужди хора.
Това заяви социалният министър Иванка Шалапатова, коментирайки желанието на Велико Минков, който твърди, че е биологичният баща на едно от децата на Габриела Славова, която заедно с майка си е обвинена в убийството на Пейо Пеев, да се грижи за сина си.
Пейо Пеев и обвинената в убийството му съпруга Габриела Славова
„Опитвам се да кажа, че чисто фактологически не са при чужди хора, децата се чувстват добре. Майката е имала среща с едното дете (по-голямото). Това е допустимо, когато става контролирано. Може в бъдеще да преосмисли поведението си.
Тя е проявила пасивност, но се е осъществила една среща, но за децата това е добре. На тази възраст те не могат да осъзнаят, защо майката изведнъж отсъства от техния живот“, каза още Шалапатова.
По думите ѝ това е много комплексен случай. „Във времето не мога да кажа, кога биологичният баща ще реализира правото си. Това изисква време, изисква процес, изисква промяната и на регулацията, в случая кой какви права има. Просто трябва малко търпение“, каза тя.
„Като министър и като майка съм съгласен, че всеки роден баща има права. Няма несъответствие с министерството и правата на родителите. Аз нямам правомощията да променя правната процедура за доказване на бащинство. В момента текат правни процеси“, каза още социалният министър.
„Бащата знае много добре, че социалната служба няма правомощия да излезе по-бързо теста или съдебната система да излезе по бързо с решение. Трябва да се изчака технологичното време. Аз като министър и родител много бих се раздавал, процедурите в системата да са бързи, но това е извън моите правомощия“, обясни Шалапатова.
Относно случаят с изчезналата 17-годишна Ивана Шалапатова посочи, че все още няма изчерпателна информация. „Поемам ангажимента да съобщя какви са бързите и адекватни мерки, за да не се повтаря този случай и с други деца”, съобщи тя.