Кога точно да сменим летните гуми със зимни, за сме спокойни зад волана

Шантавото есенно време обърква всички, включително и съвестните шофьори.

Едно време опитните водачи казваха – зимните гуми се слагат на Димитровден, 26 октомври. Само че на този Димитровден в голяма част от България се радвахме на широко усмихнато слънце и температури над 20 градуса.

Подобни високи температури биха съсипали грайфера.

От друга страна ако изчакаме падането на първия сняг, за да сменим летните гуми със зимни, най-вероятно ще се окажем на огромна опашка пред гумаджийницата, където са и всички други, които мислят като нас.

Тогава кога е най-правилният момент да сменим гумите?

Производителите са категорични – ако температурите трайно паднат под 7 градуса, време е за зимни гуми, пише „Уебкафе“.

Ако е по-топло, каучукът в гумите ще омекне прекалено и ще се износи твърде бързо. Ако пък се задържим с летните гуми във вече твърде студено и влажно време, идват опасностите от аквапланинг и от хлъзгане по мокрите и нерядко заледени пътища, които в България често са и коварно неравни.

Важи и обратното правило, разбира се – ако времето се затопли и термометърът се задържи над 7 градуса, време е за летни гуми.

В сайта на един от най-големите производители на гуми – Continental – се посочва и че навременната смяна на гумите ще ни спести нерви и висене по опашки, които далеч не се образуват само в България.

А и колкото по-готов е автомобилът за зимата и за неблагоприятните метеорологични условия, толкова по-спокойни ще сме зад волана.

Какво обаче казва българският Закон за движение по пътищата относно смяната на гумите?

Всъщност в него терминът „зимни гуми“ не съществува.

За сметка на това се посочва, че между 15 ноември и 1 март превозните средства по българските пътища трябва да са с дълбочина на протекторите, не по-малка от 4 милиметра.

Все пак с такъв дълбок грайфер се отличават предимно зимните гуми и по тази причина в разговорната реч често използваме именно тяхното наименование.