Днес ще ви представим историята на един специален български град, който играе ключова роля в един от най-важните моменти в българската история. А името му от гръцки означава „панаир“, пише Poznanieto.bg.
Кой е „панаирският“ град в България?
Става въпрос за град Панагюрище. Тези земи са обитавани от хилядолетия.
Всички знаем за известното панагюрско съкровище, което е доказателство за наличието на живот по тези земи от дълбока древност. Наблизо се намират и руините на древните български крепости Красен и Душковченин.
От друга страна, официално самото селище е основано много по-късно. Това се случва в рамките на Османската империя. Името му идва от думата „панагюр“, която е вариант на съответната дума на гръцки, която означава „панаир“. Причината да бъде кръстен по този начин градът е, че на старото място на селището е имало малък панаир. В следващите години селището се премества на сегашното ми местополжение.
Враждата в Панагюрище
Разбира се, вражда е малко силна дума. По-скоро става въпрос за това, че в рамките на XVI и XVII век много българи от различни краища на нашето землище се преместват в Панагюрище. Основно това са жители от Македония – Дебър, Прилеп и Костур. Това разделя селището на отделни махали от преселници и води до напрежение между отделните махали, които са представители на различни части от българското землище. Доказателство за това е, че в града, дори и в днешно време, се среща много смесен говор. Той се намира на ръба на ятовата граница и може да чуете, както източнобългарски, така и западнобългарски диалект.
Въпреки това, в рамките на нашето Възраждане, има сериозен подем на занаятите. Тук се развива силно джелепство, мутафчийство, абаджийство, обущарство и още много други. Разбира се, най-известната е Панагюрската златна школа. Златарите от града са негов символ и запазена марка спрямо всички останали занаяти.
Важността на Панагюрище за България
Той играе своята голяма роля най-вече по време на Априлското въстание. Още преди това Васил Левски основава тук свой революционен комитет, който служи като основа за Апостолите по време на Априлското въстание и те стъпват върху неговата организация.
Панагюрище е изключително важно средище за IV революционен окръг. Само на около 8 км от града се провежда, на практика, Първото Народно събрание в нашата история – според новата история, а не църковно-народните събори от времето на Първата ни държава.
Оборище, като място на събиране на български народни представители на 14 април 1876, е кулминацията на усилията на поколения българи за освобождението на България. Разбира се, намира се и един предател, който разваля всичко. Името му е известно на част от историците, но е по-добре да бъде забравено в нашата история.
Как българите сами се справят с предателя от Оборище?
Повечето от вас, които са ходили в местността Оборище, може би са виждали паметника, на който са изписани имената на представителите на това събрание. Когато е построен е имало и името на предателя. Но поколения българи го зачертават върху камъка и в момента има само една резка на мястото на неговото име. Това е справедливото наказание за неговите действия. По този начин българският народ му дава заслужената присъда.