През годините сме запазили много малко от прабългарските имена. Повече от тези, които носим са свързани с християтнската регилия и имат староеврейски или старогръцки корени, пише Poznanieto.bg.
Разбира се имаме запазени и славянски имена в по-голяма степен, но днес ще се концентрираме върху прабългарските женски имена, които са познати в нашата история.
Кои от тези прабългарски женски имена познавате
1.Алгара
Това е името на една от дъщерите на княз Борис. Предполага се, че името идва от думата алкати, алкая – силно желая нещо, искам го. Сходно име и една от дъщерите на Симеон
2.Асмара/Азмара
Това е много старинно име, което продължава да се среща все още в Македония. От него се образува и по-късното име Мара. Предполага се, че идва от староиранската дума “асан/асам” – камък. Имало е и мъжко българско име – Азмар.
3.Аспарина
Това е женско име, което се смята, че е производно на името Аспарух. Предполага се, че може да е съществувало и под друга форма – Аспара.
4.Балкана
Свързано с топонима определен за Стара планина. Има дори хипотеза, че имената като Вълкан и Вълкана са производни от Балкан, тъй като при много думи буквата “Б” и буквата “В” преминават една в друга от думите с подобен корен.
5.Българа
Тук е очевиден произходът свързан с името на страната. Това име е запазено и в османските данъчни регистри, което означава че се е срещало през много години.
6.Бисера/Бисерка
Свързано е с българската дума бисер. Името запазва своята популярност и до ден днешен.
7.Кали/Калина
По отношение на името Кали има теория, че е свързано с древноиндийска богиня. Но има запазени данни от регистрите на венецианските търговци, на които са продавани български от османците след превземането на България. Там е запазено името Кали, което се среща сред българките. Така или иначе, очевидно това име е познато в средновековна България.
8.Келара
Има запазен средновековен надпис в село Равна, Провадийско, в което е посочено това българско женско име.
9.Кубра
Това име се предполага, че има сходство с името на първата съпруга на цар Симеон – Кубера. За нея се предполага, че е от печенежки произход, но въпреки това се вижда близостта и с името на хан Кубрат и един от неговите синове – Кубер.
10.Модра
В чешкия език, модра означава синя. Има и теория, че това е един от прякорите на хан Крум, но очевидно думата се е запазила в старобългарския език, който става основа за църковнославянския и се разпространява сред всички славяни.
11.Персияна/Пресияна
Това име е производна на старобългарското име Борис. То се предполага, че произлиза или от староиранската дума “барс” – пантера, или от “берез” – блестящ, висок. Самият суфикс -ан е един от лесните начини, по който може да познаете дали има ирански корен определено име.
12.Роксана
Колкото и да е странно, това име, което продължава да е популярно и днес, също се е срещало в Средновековна България. В буквален превод означава сияйна или лъчиста. Това е и името на една от любимите на Александър Велики.
13.Химара
Това е име на един от българските градове в днешна Албания, бил част от Първата и Втората ни държава. Среща се и като женско име в нашето Средновековие.
14.Хуба
Това е женско име от Тревненския Балкан, като се е запазило през годините. Предполага се, че отново е с ирански корен и означава “хубава”.
Представихме ви някои от запазените старобългарски женски имена. Някои от тях са популярни и до днес, но други са потънали в забравата на историята. Надявам се, че информацията ще ви бъде полезна и интересна.