Спасител шокира, какви ги свършиха петима пияни чужденци на плажа ВИДЕО

Българските туристи са по-разбрани и дисциплинирани на плажа от чужденците, разказа Ивайло Сотиров, ръководител на водно-спасителната дейност в „Златни пясъци“ и спасител с над 30 години стаж, цитиран от Nova News. По думите му нашенците са наясно с правилата и гледат да ги спазват, да се съобразяват с това, което им казват спасителите.

Сотиров разказва един от многото парадоксални случаи в практиката си, когато петима чуждестранни туристи в не съвсем трезво състояние решили да накарат най-неадекватния си приятел да изтрезнее, като го метнат във водата.

„Извадихме го, защото щеше да се удави съвсем на плиткото, но докато се обърнем, пак го бяха хвърлили“, разказа спасителят и уточни, че след това са успели да изгонят цялата група.

Най-изнервящо за Сотиров е, когато някой тръгне да му обяснява, че е свободен човек и е в демократична държава, значи ще влезе в морето, каквото ще да става.

„Той се дави демократично, само че ние носим отговорност, нищо че флагът е червен, а той не може да плува“, с възмущение посочва спасителят.

Като голям проблем Сотиров откроява смесването на плажуващите с детски групи лагерници. По думите му те трябва да са отделно, да имат свои спасители, само че тези изисквания не се спазват.

Правилото, че трябва да влизат във водата на групи по 10 младежи, също никой не му обръща внимание и когато се втурнат в морето 30 и повече деца, за спасителя става „горещо“, обясни Сотиров. И призова тези неща да се регламентират категорично и при провеждането на лагери, домакините им да карат гостите си да спазват правилата. 

На въпрос дали август е по-труден за спасителите заради появата на мъртво вълнение, Сотиров поясни, че такова може да се появи, независимо от месеца. Морето „дърпа“ навътре и след обръщане на вятъра, след буря, обясни спасителят.

Според него мъртвото вълнение по принцип не е непреодолим проблем, но хората се стряскат, когато се появи, защото уж плуват към брега, а седят на едно място.

В тези случаи не бива да се борят с водата, а да плуват успоредно на плажа и леко-леко да завиват към брега или да стигнат в зона, където го няма „дърпането“ навътре, обясни Сотиров.

Според него другият вариант е да „ползват“ вълните, защото те тласкат към брега. Само че много хора не знаят тези неща, започват да се борят с морето, паникьосват се и се стига до инциденти, разказа Сотиров.

За плажа на „Златни пясъци“ спасителят сподели, че и през тази година медицинското обслужване е на изключително добро ниво, а собствениците на водни атракциони спазват стриктно правилата и джетове, лодки и т.н. се движат в обособените за целта зони.