Ракията е напитка с дълбока история по нашите земи. Днес ще се опитаме да ви представим откъде се появява тя и как се получава, че тя играе толкова голяма роля не само в България , но и на Балканите. Научете повече за историята на ракията.
Откъде се появява ракията по нашите земи
Има няколко основни теории за произхода на напитката по нашите земи:
Колко различни видове ракия познавате
Така или иначе, напитката е позната по нашите земи от много години. Това води със себе си до много различни варианти, в които може да се приготвя. Сега ще ви представим различните видове ракия спрямо плодовете от които се приготвя:
- грозде, сливи, кайсии, круши,ябълки,дюли,смокини, череши, вишни, праскови, маслодайна роза
- с билки, с анасон, с орехи, с мед , с лимон
В зависимост от нейното варене се срещат 3 основни разновидности:
Защо ракията се смята, че трябва да е 40 градуса
Всички знаем, че ракията се смята, че е качествена, ако е поне градуса. Знаете ли каква е причината за това. Отговорът е свързан с факта, че първо по този начин се запазват най-добре ароматите от плодовете или билките, които използвате.
На второ място, ако градусите са под 40, има по-голяма вероятност в нея да се съдържат отровни органични съединения, които представляват сериозен риск. Високият алкохолен градус спомага за тяхното пречистване. Освен това, ракията винаги се е смятала за една от най-силните алкохолни напитки, уточнява poznanieto.bg.
Това е причината и да я наричат с имената пукница и скоросмъртница, които в най-пълна степен показват въздействието и върху организма на човек. Така се е запазила нейната сила за българите и като лекарство, и като средство психическа отмора.