Нинова с гневен коментар за абсурдите с гласувания размер на минималната работна заплата

Депутатите от комисията по труда, социалната и демографската политика приеха на второ четене промени, с които се определя размерът на брутната минимална работна заплата за догодина. Това стана с гласуваното на второ четене на изменение, предложено от Деница Сачева от ГЕРБ-СДС и група народи представители, с което „минимална работна заплата“ се заменя с „брутна минимална работна заплата“. 

На първо четене в пленарна зала депутатите решиха размерът на минималната работна заплата за следващата календарна година да се определя до 31 октомври на настоящата година и в размер не по-малък от 50 на сто от брутната средна заплата за страната за периода от дванайсетте месеца.  Вносител на законопроекта за изменение на Кодекса на труда са депутатите от „БСП за България“.

Срещу добавянето на определението „брутна минимална работна заплата“ гласуваха депутатите от „БСП за България“. Корнелия Нинова определи случилото се в комисията като абсурд. Колегата й и бивш социален министър Георги Гьоков каза, че на практика с приетото предложение се бламира определянето на адекватна минимална работна заплата за 2023 г. 

Социалната комисия към парламента разгледа четири различни предложения за минимална работна заплата през 2023-та година. В началото на декември пленарна зала одобри на първо четене минималната заплата догодина да бъде 50 процента от средната брутна заплата от предходната. Това се изчислява на 850 лева.

Социалната комисия разгледа още няколко варианта, освен този на БСП. Предложения направиха от ПП, ГЕРБ-СДС и „Възраждане”. Основната разлика между предложенията е базата, на която се определя минималната работна заплата.

„На един работник на минимална заплата му се налага да работи 6,5 седмици допълнително, за да може да си позволи същата покупателна способност като преди 24 месеца. Не знам кой механизъм ще изберат депутатите, но той трябва да доведе до 16-17% увеличение на минималната работна заплата, което е около около 830 лв.”, заяви Любослав Костов от КНСБ.

„Минималната работна заплата, която действа в момента, ако я мерим спрямо 2019 – е нараснала с 27% , и е покрила изцяло ръста на инфлацията досега. Ръстът на минималната заплата ни поставя в топ 3 в ЕС, изпреварваме Румъния и Франция”, подчерта Васил Велев, АИКБ.

Предложението на служебния кабинет е минималната работна заплата да бъде 770 лева.

„Това, което става вътре, е абсурд. По предложение на ГЕРБ и с подкрепата на “Продължаваме промяната“ и “Български възход“, увеличение на минималната работна заплата от 2023 г. няма да има.“ Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова след заседанието на социалната комисия в парламента.

Нинова обясни в какво се състои абсурдът на приетото предложение: „Първо – от 1-ви септември догодина Министерски съвет да определя минималната заплата за 2024 г. Вторият абсурд – вкараха в минималната заплата думата “брутна“ минимална заплата. Това означава, че много хора сега ще получат и по-малко от 710 лв.“, коментира тя пред медиите.

Лидерът на БСП обясни, че в минимална брутна заплата от 850 лв. влизат клас прослужено време, нощен труд, извънреден труд. „Всичко това досега се заплащаше над заплатата, а сега влиза вътре. ПП премахнаха клас прослужено време, сега да излязат и да го обяснят на хората“, изтъкна тя и определи това като безхаберие.

„Ние ги призовахме няколко пъти да оттеглят тези безумни предложения. Всичко, което направихме дотук, замина в канала“, заяви лидерът на левицата и допълни: „Те сега да носят отговорност и да се знае от българските граждани кой какво е направил. Не всички депутати ощетиха народа“, коментира Нинова и уточни: „Нашето предложение беше ясно, кристално и чисто – 50% от средната работна заплата става минимална. Другите доплащания са над това и предложението да влезе в сила от 1-ви януари 2023 г.“

Корнелия Нинова обясни какво всъщност означава към минималната заплата да бъде прибавена думата “брутна“: „Означава, че в минималната заплата се включва клас прослужено време. Ако минималната заплата е 850 лв. и човек, който има повече прослужено време трябва да извади 250 лв. от тях (прослуженото време), реалната минимална заплата ще остане 600 лв., тоест по-ниска от сегашната“, обясни тя и допълни, че досега минималната заплата е 710 лв. и всички тези плащания са върху тази сума.

„Ние направихме предложение изрично да се запише, че в тази сума не влиза клас прослужено време, но те не го приеха“, каза още председателят на БСП.