Преди 21 г. жестоко убийство потресе българите, които работят и живеят в Атина. Никой от нашенците там не можел да си представи, че някой ще посегне на Росен Христов-Странджата – председател на българската общност в гръцката столица.
Той бил известен с това, че намирал работа и подслон за всеки нашенец, помагал на болни деца и давал от парите си за лечението им.
Още по-изненадващо се оказа, че убийците са българи, на които Странджата помагал постоянно, пише „Труд“.
Тялото на Росен Христов беше открито на 25 ноември 2011 г., скрито в диван в пристройка на къща в Атина, затрупано с много одеяла и възглавници. Аутопсия установява, че смъртта е настъпила 4 дни по-рано. Убиецът замаскирал трупа така, че да не се вижда, че на канапето има човек. Сигналът за изчезването на Христов му подава сестра му Нели, обезпокоена, че няколко дни брат ѝ не се обажда и телефонът му не отговаря.
“В петък Росен трябваше да дойде, за да си вземе личната карта, която съхранявам, но не се появи. Звънях му, но всичките му мобилни телефони бяха изключени. Свързах се с негови познати, но никой нямаше информация къде може да е. Росен никога не изключва телефоните си и това ме притесни. Тогава уведомих властите за неговото изчезване”, разказа жената. В къщата, където е открито тялото, живее българката Ваня Иванова, която извикала полицаите.
“Къщата ми има пристройка и там бях приютила българката Стефка Мариянска, за да ѝ помогна, тъй като нямаше работа и пари. Дадох ѝ назаем 400 евро. Росен идваше често при нея, вероятно за да ѝ помогне да си намери работа, защото той живееше в офиса на дружеството”, разказа по-късно жената.
“Преди седмица Стефка се върна от България и доведе и брат си. Тогава ѝ казах да намери начин да ми върне заема и до петък да се изнесе от къщата. Тръгна по-рано, но в следващите дни на няколко пъти влизах в пристройката, за да я почистя, тъй като нещо миришеше, но миризмата така и не изчезна. Тогава се обадих на зетя на Росен, който извика полиция и след обстойно претърсване трупът бе намерен в дивана. Бяха извадени възглавниците от него и там той бе захвърлен и покрит с много одеяла”, е потресена Ваня.
Стефка Мариянска отрича да е убила Странджата.
Мотивът за зверското престъпление е грабеж. Росен, наричан Странджата от немилите-недраги българи в гръцката столица, бил с множество наранявания. Лицето му е било обезобразено, фаталният удар е нанесен с остър предмет. Прякорът си нашенецът получава, защото помага на всички нашенци, които са закъсали за пари, работа или жилище.
Помогнал и на бъдещите си убийци – Стефка Мариянска и брат ѝ. Той устроил жената на работа, след като тя била изгонена от квартирата си, защото оттам изчезнали пари, лаптоп и мобилни телефони. Намерил ѝ и покрив над главата на ул. “Никас” в предградието Хайдари. Жилището представлявало стара пристройка до къщата на Ваня Иванова. Именно там било открито и тялото на Странджата.
Гръцката полиция веднага започнала издирване на Стефка Мариянска. От разпитите на много българи станало ясно, че Стефка непрекъснато вземала заеми и е затънала в дългове, включително и към Росен. Подозренията падат и върху брат ѝ Кирил, защото едва ли жената сама би могла да надвие Росен. Кирил бил известен с буйния си нрав, бил комарджия и тръгнал със сестра си в Гърция да се крие от мутри, на които задлъжнял. Оказва се обаче, че двамата са напуснали страната и са обявени за международно издирване, издадена е и европейска заповед за арест.
Две години след убийството Стефка е арестувана в родното си благоевградско село Падеш, където живеела в друга къща и се грижела за стари хора. Екстрадирана е в Гърция и съд в Атина постановява за нея и брат ѝ най-тежката присъда – доживотен затвор. След молба да излежат присъдата си у нас, двамата са преместени в български затвори.
На погребението на Странджата се събрали почти всички българи, живеещи в Атина.
Преди да замине на гурбет в Гърция, Стефка работела в Благоевградско като шивачка, но ателието ѝ фалира. Отначало брала тютюн, после ходила да гледа възрастна жена в Ливадия, на час път от Атина, но никога не се задържала повече от месец-два. Какво е станало между нея, Росен и Кирил на фаталния ноемврийски ден преди 21 г. и досега не може да се каже със сигурност. И Мариянска, и брат ѝ години наред твърдят, че са невинни и са натопени, за да се скрие друг човек, извършил зверското убийство на Росен.
Росен бил лидер на българските емигранти
Убитият в Атина Росен Христов е родом от Варна. По професия е цирков артист. В Гърция емигрирал 10 години преди трагедията, три години по-късно става председател на дружеството “Българска общност – Атина”. Той е основател и на първото българско училище в Атина.
Като истински лидер на българите, Росен водел най-закъсалите ни сънародници по интервюта за работа, при това не им искал пари в замяна, както правели черноборсаджиите. Христов като председател на общността, дори издействал разрешително на нашенците да ползват площад “Кодзя” в центъра на Атина, където си спретнали голям празник под наслов “Всички българи заедно на Трифон Зарезан”.
След като беше намерен убит, профилът му фейсбук бе превърнат в мемориал за поклонение. Българите в Атина истински го обичали и са му били благодарни за всичко, което е правел за сънародниците си.