Експерти посочиха 5-е най-важни правила за пътуване по планински пътища

Експертите разказаха как безопасно и комфортно да се движим по планинските серпентини, за да може от приключението да останат само положителни емоции.

1 Убедете се, че всичко по автомобила ви е изправно 

По планинските пътища всичките системи на автомобила изпитват доста по-голямо натоварване, затова преди пътуването проверете спирачната система, окачването и състоянието на гумите, а също така и на всичките течности. Няма да е излишно да посетите сервиз, ако имате някакви съмнения. Там специалистите ще направят необходимата диагностика и ще помогнат за регулирането на сходимостта на гумите с помощта на професионално оборудване – това ще помогне за по-доброто управление на колата и избягването на преразход на гориво.

 

Дори автомобилът ви да е напълно изправен не го претоварвайте, за да може всичките системи в извънредна ситуация да сработят по план 

2 Повторете теорията 

По време на етапа на планиране няма да е излишно да се спомним как изглеждат и какво означават рядко срещаните в града знаци. В планините е важно да се знае, че ни предстои стръмно изкачване или спускане, срещат се и комбинации от опасни завои, а също и места със силен страничен вятър или зона с падане на камъни. Най-добре е да разбирате тази информация моментално, отколкото да размишлявате какво означава един или друг знак. 

3 На планински път трябва да се помнят тези три важни момента 

При спускане на автомобил с механична скоростна кутия е най-надеждно да се спира с двигателя, а не със спирачките, като се регулира правилната скорост с правилния избор на предавка. При „автомат“ най-добре е да се превключи на ръчна (или спортен режим) и да се забавя с кратки натискания на педала. 

При пътуване по тесни пътища предимство винаги има автомобилът, които се изкачва. Шофьорът му винаги по-трудно ще тръгне от едно място след спиране. 

При всяка непонятна ситуация е по-добре човек да се придържа колкото се може по в дясно: това ще помогне в условията на ограничена видимост и в случай, че колата в насрещното трябва да направи някакъв остър завой, поради което може да навлезе временно във вашето платно. 

4. Избягвайте пътуванията при лошо време и в тъмната част на денонощието.  

Планинските пътища подразбират ограничена видимост и сложни маневри, изпълнението на които в проливен дъжд и тъмнина може да е опасно, затова е важно отрано да проучите прогнозата за времето и особеностите на местния климат. Маршрутът, при възможност, може да обсъдите с гидове или местни жители – те със сигурност са доста добре осведомени за проблемните участъци по пътя. Най-добре е е да тръгнете рано сутринта, за да може видимостта да е максимална и на пътя да има по-мало автомобили.

5. Спазвайте по-голяма дистанция 

В планината е по-добре да спазвате по-голяма дистанция. Шофьорът пред вас може да е зле осведомен за особеностите на движението по планинските пътища, също така колелата могат да вдигнат от пътя парчета чакъл или камъни, които често се срещат по планинските пътища.