Тази година юни ще бъде с температури около нормата – очаквани средни максимални – между 25 и 30 градуса, по Черноморието по-ниски: до 25,27 градуса. Валежите в Северозападна България ще бъдат около климатичната норма от 80-110 л/м2, а в Централна и в Източна под климатичната норма от 50-65 л/м2. Такава е прогнозата за месец юни на дежурния синоптик на TВ-MET Петър Янков, цитиран от “Труд”.
Юни ще започне с обичайното за сезона променливо време с чести валежи, но и с температури над средните за периода.
В понеделник 6 юни максималните ще бъдат от 32 до 37 градуса.
През първата десетдневка валежи с летен характер се очакват главно в западните и централните северни райони от страната. По-интензивно ще вали на 5 и на 7 юни. На 8 юни валежните зони ще достигат и до Черноморието.
През втората десетдневка по-съществени валежи се очакват на 12,13 юни, като валежите ще обхващат главно северните и източните части от страната. Дневните температури ще достигат стойности 22 до 28 градуса.
Периодите с предимно слънчево и сухо време ще бъдат от 9 до 11 юни и от 16 до 18 юни, с температури около температурните норми за месеца – от 25 до 30 градуса.
През третата десетдневка въздушната маса над страната ще се стабилизира за по-дълъг период. Ще има повече слънце и високи температури, над 33 градусовата температурна бариера. Превалявания се очакват в края на месеца от 29 до 30 юни.
Според данните на метеоролозите средните климатични максимални температури за юни обикновено са между 25 и 30 градуса, а средните минимални: между 12 и 17 градуса. Сухият период за месеца е между 21 и 30 юни, а валежният период от 01-21 юни.
Народна метеорология
Показва какъв ще е декември
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание. За юни народната метеорология гласи:
Какъвто е юни, такъв ще е декември. Когато на Еньовден (24 юни) овчарското куче лежи свито на кълбо, ще има много студена зима, а ако е проснато, зимата ще е мека. Ако на Петровден (29 юни) духа вятър, по Коледа ще вали сняг.
Геомагнитна прогноза
Магнитни бури – от 11 до 13 и около 17 юни
В началото на юни слънчевата активност ще бъде ниска. Земното магнитно поле ще бъде спокойно. Магнитни бури не се очакват. Временно повишаване на геомагнитната активност се очаква в периодите от 10 до 17 юни и от 23 до 26 юни.
От 11 до 13 и около 17 са възможни и слаби до умерени магнитни бури засягащи основно полярните.
В края на месеца интензивността на геомагнитното поле ще бъде слаба.
За по-голямата част от страната юни е най-дъждовният месец за годината. Средната сума на валежите в извън планинската част е между 45 и 130 л на кв. м. Причина за обилните дъждове е честото нахлуване на хладен и влажен океански въздух. При такива обстановки падат краткотрайни, но интензивни валежи, придружени от гръмотевици, а градушките са често явление. През този месец условията за неблагоприятни атмосферни явления, като градушки, проливни валежи и наводнения са най-подходящи от всички летни месеци.
Какво ще е времето по дни и часове може да видите в рубриката на , в която ви информираме в реално време какви са климатичните условия в страната