Финансовите пазари са изправени пред динамични събития и сериозни предизвикателства свързани от нестабилността на базови икономически показатели. Индустрията също така се намира в процес на трансформация към дигиталните активи, които придобиват голяма популярност в световен мащаб. Увеличението в цената на биткойн през последната година привлече редица инвеститори, като в момента крипто пазара е бизнес за трилиони долари.
ЕС също предприе редица законодателни инициативи, с които да въведе регулации и контрол над търговията с виртуални валути на континента.
Дигиталните политики са дългосрочен приоритет за държавите-членки и получават все повече бюджетни средства. Представители на Европейската комисия (ЕК) подготвят нови законодателни промени, които да доведат навлизането на дигитално евро.
Промените трябва да послужат като правна основа за въвеждането на виртуална версия на евро банкнотата и монетата, над която вече се работи усилено от Европейската централна банка (ЕЦБ). Официалното предложение на законопроекта се очаква да стане факт в началото на 2023г., съобщава TechRadar. Ранни детайли от проекта бяха разкрити от финансовия комисар на ЕС, Мерид МакГинес по време на финтех конференция.
Централните банки в световен мащаб вече финансират собствени проекти на виртуални активи, с което опитват да се възползват от популярността на криптовалутите. Вече се провеждат вътрешните експерименти от експерти на ЕЦБ, като следващата фаза включва разработката на прототип в края на 2023г.
Ратифицирането на законопроекта е сложен институционален и политически диалог, като финално становище ще имат и “управителите” на еврозоната от националните банки. Отделните парламенти на държавите-членки също трябва да дадат своето одобрение. Новият законопроект неофициално получава широка подкрепа сред политическият елит в ЕС, включително и в Европейската комисия .
Ако идеята се развие по план и получи нужните регулации е възможно дигиталното евро да се въведе в експлоатация до 2025г. Повече данни може да получим на публична консултация на изпълнителните органи на ЕС, която ще се проведе през март. Германия и Франция вече отправиха призиви към ЕЦБ да ускорят проекта, тъй като Китай и Индия развиват активно свои проекти в сферата на дигиталните валути.