Технологиите, които не станаха популярни, както прогнозираха миналите поколения

През годините във филмите сме виждали какви ли не прогнози и технологии. Много от тях са вдъхновени от реални разработки, които според хората от 80-те години на 20-ти век например днес вече трябваше да са ежедневие. Това обаче далеч не е така. MakeUseOf ни представя 7 технологии, които не са толкова популярни, колкото се очакваше.

 

Ховъркрафтите

Това са летящи апарати, които са подобни на сегашните дронове, но доста по-големи и могат да превозват хора и товари. Те са много по-бързи и маневрени от самолети, като се предполагаше, че ще се превърнат в новия личен автомобил.

Технологията обаче се оказа доста сложна и скъпа. Освен това консумира и много ресурси и в крайна сметка е сравнително ограничена. Затова и до днес остават нишова разработка, която може да се види предимно по филмите.

 

 

Холограми

Също любима технология на Холивуд. Благодарение на холограмите трябваше вече да можем да виждаме хора и места, които са на другия край на света, но пред себе си, изключително реалистично. Това обаче също не е факт.

Холограмите все още са на фаза прототип и трудно отговарят на очакванията. Още са и много скъпа технология и докато всичко това не се промени, не можем да очакваме, че тя ще стане масова в обозримо бъдеще.

 

 

Самозавръзващи се обувки

Тази технология придоби популярност отново от филмите. Преди няколко години стана реалност и имаше големи очаквания към нея. Самите обувки обаче отново „страдат“ от същия проблем – цената на необходимия хардуер е висока и следователно те са твърде скъпи.

Имат нужда и от специални грижи, зареждане на батерии и други нюанси, които ги правят по-скоро ексцентрична придобивка, отколкото удобен продукт за ежедневието.

 

 

Летящи чинии

Още един любим сюжет на много филми. Цилиндричните летящи средства определено имат доста ползи и голям потенциал от аеродинамична гледна точка. Задвижването обаче е проблем, както и цената (отново). Определено се работи по технологията, като има не един и два такива прототипа. Но за момента и за обозримо бъдеще, летящите чинии ще продължат да са синоним на НЛО.

 

 

Управление на времето

Друга популярна теория е, че човечеството ще направи технологии, които управляват метеорологичното време. Чрез тях може да се контролират климатичните промени, да се предизвика дъжд на места, които страдат от суша, да се спре дъжд там, където вече има наводнения и др.

 

 

Факт е, че такива машини съществуват. Те все още са прототипи и работят в ограничени райони. В Китай се тества подобна технология на територия с размерите на Аляска, която може да предизвиква дъждове и да създаде по-надежден източник на вода. Превръщането на такива разработки в норма обаче все още е далеч.

 

Подвижни тротоари

Това са хоризонталните ескалатори, които всъщност са доста популярни на гари и летища. Вървенето по тях ускорява ходенето пеша значително и позволява изминаването на по-големи разстояния за по-малко време. Траволаторите обаче бяха предвиждани да са едва ли не навсякъде. Те обаче съществуват само на определени места, защото са скъпа и сложна за поддръжка технология.

 

 

Подводни автобуси

Човечеството може да пътува по целия свят с най-различни превозни средства по земя, въздух и вода. Липсва обаче превозно средство за под водата. През 1900 г. на Световния панаир има диаграми за подводни автобуси, които да се носят от китове или пък да се задвижват от електричество. Очаквано, нито една от двете идеи не се е реализирала. Няма и изгледи, че има интерес към подводен транспорт.