Съвременната медицина често взаимства иновативни технологични решения от потребителската електроника. Учените търсят перфектния баланс между терапевтични свойства и възможности за модернизиране на лечението на определени болести. Една от най-атрактивните концепции в тази сфера са миниатюрните импланти, които се вкарват в човешкото тяло.
По този начин лекарите не само могат да следят състоянието на даден пациент, но също да вливат лекарства и други медикаменти, необходими за подобряване на състоянието му.
Идеята е подходяща да се приложи при лечение на множество специфични състояния. Специално внимание предизвиква химиотерапията и начините, по които да се редуцират страничните ефекти върху пациентите.
Екип от специалисти на Аmerican Chemical Society са създали мини роботи с формата на различни животни, съобщава NewAtlas. В лабораторни тестове към тях са прикачени магнити, чрез които учените успяват да ги насочат към конкретно избрани кръвоносни съдове, съдържащи ракови клетки.
Този метод позволява на учените да задействат инжектирането на медикамента в тялото на пациента в точно определен момент. По този начин се постига по-висока ефективност в убиването на раковите клетки. Всичко това се постига от мини робот с форма на риба.
Успоредно с това се тества и прототип на рак, който придържа с щипките си наночастици, които се освобождават с команда от разстояние в целевото място. Mини роботите са проектирани и създадени с 3D принтер, като структурата им включва кухини, в които се съхраняват съответните частици.
Допира с киселинната среда около тумора активира имплантите да изпуснат медикамента, с който са натоварени. Първоначалните резултати са оптимистични и учените се надяват да разширят допълнително обхвата от възможностите на мини роботите.
Още от Didigital: Мини роботи обещават революция в лечението на рак