Съхраняването на екосистемата и борбата с парниковия ефект изискват разумно и отговорно поведение и в областта на производството на автомобили. Чacт oт плaнoвeтe нa EC зa бopбa c пapниĸoвия eфeĸт са свързани с изискване към производителите возилата да отделят пoд 95 г/ĸм въглepoдeн диoĸcид. Заплахата от огромни глоби, пред която са изправени производителите, неотговарящи на тези изисквания, води до засилен интерес към производство на електрически автомобили и иновации в сферата. По-добри ли са обаче електрическите коли в сравнение с конвенционалните и какви са предимствата и недостатъците им?
Предимства на електрическите автомобили пред конвенционалните
Най-ценното предимство на електрическите автомобили е фактът, че не отделят вредни емисии във въздуха, с което допринасят за чиста околна среда, за контрол над глобалното затопляне и за съхраняване на биоразнообразието.
Този тип автомобили не са напълно безвредни, тъй като изискват ток за зареждане на батериите, а производството на енергия извън тази, която се произвежда от възобновяеми източници, също води до замърсяване на околната среда. То обаче е в много по-ниска степен от замърсяването от газовете от конвенционалните автомобили.
Тихи и безшуми са, което е плюс по отношение на шумовото натоварване в големите градове.
Електрическите автомобили са по-тромави, по-тежки, поради теглото на батерията, което ограничава развиваната от тях скорост. Предвид, че тежките и фатални катастрофи са обикновено тези, които се случват при шофиране с несъобразена скорост, това, че автомобилът е една идея по-бавен, може да се възприема като ценно предимство за безопасността.
Недостатъци на електрическите автомобили в сравнение с конвенционалните
Електрическите автомобили не са подходящи за дълъг път, тъй като с едно зареждане не могат да бъдат изминати много километри. Дори да бъде изградена мрежа за зареждане и такова да е достъпно на много места така, както са бензиностанциите, самото зареждане отнема между 3 и 5 часа. Това прави електрическите автомобили удобни за града и кратки разстояния и неподходящи за пътуване до отдалечени градове.
Батериите на автомобилите изискват подмяна, а са скъп консуматив. Подмяната се налага на различни времеви периоди. Най-често на всеки между 3 и 10 години.
Друг съществен недостатък на електрическите автомобили е тяхната цена. На този етап те са много по-скъпи от конвенционалните. Стремежът на автомобилната индустрия е цената да стане достъпна и сравнима с тази на обикновените автомобили. Намаляването на цените е възможно и благодарение на политиката на правителствата да подкрепят производството на електрическите автомобили като по-екологичен начин за придвижване.
Експертите сочат, че цената на електрическите автомобили ще продължава да пада, местата, на които могат да се зареждат, ще се увеличават, а пробегът с едно зареждане ще нараства. Всичко това вероятно ще направи този вид автомобили по-желани и по-предпочитани от потребителите.
Дори и след спада на цената на електрическите автомобили нито те, нито конвенционалните не са достъпни за хората със скромни доходи и бюджет. Потребителите, които не могат да си позволят покупка на автомобил със собствени средства, могат да кандидатстват за автокредит, който да задоволи нуждата им. На пазара са налични различни кредитни продукти, които да отговорят на потребителското търсене
. Сред тях е стоковият кредит за покупка на автомобил, които е за суми до 30 000 лв. със срок за изплащане до 60 месеца, без първоначална вноска и без задължителна застраховка Каско. Този тип кредити се отпускат по опростена процедура, бързо и с отговор до минути, предлагат голямо разнообразие от опции за покупка на автомобил от стотици партньори, множество начини за изплащане на кредита, съобразени с нуждите и предпочитанията на потребителите.
Управлението на кредита е възможно благодарение на мобилно приложение, улесняващо потребителите, а самият кредит се отличава с ясни и прозрачни условия.