Aстрономи откриха първата екзопланета, която е извън нашата галактика

Учените продължават активно да откриват нови космически обекти, като вече локализираха повече от 4800 екзопланети. Този термин описва планети, които орбитират около звезди, различни от Слънцето. Досега всички обекти класифицирани в тази категория се намират на територията на Млечния път.

Нашата галактика съдържа повече от 100 млрд.

звезди, включително и Слънцето. Астрономи на NASA използваха Chandra X-Ray телескопа, за да направят доста интригуващо откритие. За първи път намират доказателства за съществуването на екзопланета, която е в друга галактика. Въпросният обект е обозначен като M51-ULS-1b и е на разстояние от 28 млн. години в M51 галактиката,

Според наличните данни М51-ULS-1b е част от бинарна система и орбитира два големи обекта, които са неутронна звезда или черна дупка попаднали в гравитационното поле на масивна звезда. Големината на първата екзопланета извън Млечният път е сходна с тази на Сатурн, но изминава два пъти по-голяма дистанция за извършване на пълна обиколка около своята звезда.

 

 

Локализирането на екзопланетата става възможно, чрез следене на спадовете в яркостта на рентгенови лъчи. Традиционно X-rays се създават от малки зони на звездите. Преминаването на планетите пред тях блокира лъчите и е индикация за наличие на други обекти. В конкретният случай с откриването на M51-ULS-1b целия транзитен процес продължава около три часа, като емисиите на рентгенови лъчи достигат до нула.

Тези параметри позволяват на NASA да заключи, че открития обект има размери на Сатурн, но също два пъти по-голямата дистанция необходима за обикаляне на неутронната звезда на екзопланетата, съобщава TechRadar. Интересна подробност е, че M51-ULS-1b няма да премине пред своята звезда в следващите 70 години.