Италия детронира Сърбия и е на финал на Евроволей 2021

Националният отбор на Италия ще играе на големия финал на Евроволей 2021. Воденият от Фердинандо Де Джорджи тим детронира действащите шампиони от Сърбия, след като ги надигра с 3:1 (29:27, 25:22, 23:25, 25:18) във втория полуфинал на шампионата на Стария континент, игран тази вечер пред близо 4500 зрители в зала „Сподек“ в Катовице (Полша).

По този начин „Скуадра адзура“ се класира на финал на Европейско първенство от 2013 година насам, когато го загуби от Русия с 1:3 гейма. Последната европейска титла на Италия пък датира от вече далечната 2005 година, когато спечелиха трофея на домашното си първенство след успех над „Сборная“ с 3:2 гейма.

На финала Италия ще спори за титлата срещу настоящия вицешампион Словения, който по-рано днес се наложи драматично над домакините от Полша също с 3:1 гейма в първия полуфинал. Двата тима бяха заедно и в предварителна Група В, като „адзурите“ спечелиха с категоричното 3:0 гейма. Финалът между Италия и Словения е днес (19 септември) от 21,30 часа българско време.

Преди това от 18,30 часа ще бъде битката за бронза между Сърбия и „Дружина полска“. За сръбската „репрезентация“, която има две титли, това може да бъде четвърти бронзов медал, както и за Полша.

Над всички за Италия бе Алесандро Микиелето със страхотните 23 точки (4 блока, 1 ас, 55% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане) за победата. Джулио Пинали добави още 17 точки (1 блок, 2 аса и 47% ефективност в атака) за успеха.

За сърбите Урош Ковачевич реализира 16 точки (1 блок, 2 аса, 39% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане). Марко Подрасчанин (5 блока! и 73% ефективност в атака) и Александър Атанасийевич (52% ефективност в атака), който влезе като резерва в първия гейм, се отчетоха с 13 и 12 точки, но и това не помогна за победата.

Снимки: CEV.EU