Учени са открили десетки видове древни вируси в две проби от ледници на 15 000 години, взети от Тибетското плато в Китай, повечето от които са непознати на експертите. Резултатите от изследването са публикувани в списание Microbiome, предава „Фокус“.
Американски биолози от Държавния университет в Охайо анализираха ледените ядра, взети през 2015 г. от ледената шапка в Западен Китай и откриха генетичните кодове на 33 вируса, четири от които са познати на човечеството, а 28 са напълно нови.
Ледниците съхраняват богата информация за историята на Земята, тъй като улавят прахови частици, следи от газове, микроби и растителни вещества от околната среда. Изследвайки ледените ядра, получени чрез пробиване на ледници, учените получават данни за древния климат, състава на атмосферата и какви биологични видове са съществували в различни моменти от историята.
„Тези ледници се образуват постепенно и много вируси се отлагат с праха и газовете в леда“, казва водещият автор Чжи-Пин Чжон, микробиолог в Центъра за полярни и климатични изследвания и Центъра за изследване на микробиомите към Университета в Охайо, в съобщение за пресата. „Ледниците в Западен Китай са слабо изследвани и нашата цел е да използваме тази информация, за да отразим средата от миналото. И вирусите са част от тази среда.“
Според учените поне половината от откритите вируси са се върнали към живот след разтопяването на леда. Това е много важна информация, тъй като ледниците в Тибет се свиват всяка година и докато се топят, древните вируси изплуват на повърхността. Авторите се надяват, че тяхното откриване ще помогне да се събере историята на еволюцията на вирусите, както и да се разберат по-добре промените в околната среда в миналото.