Aстрономи откриха нова екзопланета, която може да има сходна температура със Земята

Eкзопланетите са феномен, който позволява на учените да разберат много повече за процесите довели до формирането на Слънчевата система. През последното десетилетие учените откриха хиляди подобни обекти, като техния брой ще продължи да се увеличава. Невероятното развитие на технологиите също така улеснява значително възможностите да откриваме други космически тела в галактиката.

Международен екип от астрономи направиха поредното важно откритие в тази сфера, успявайки да локализират екзопланета с името TOI-1231b.

Първоначалният анализ показва, че въпросния обект може да има много важна научна стойност. Най-любопитната характеристика на екзопланетата е факта, че орбитира своята звезда на много по-близка дистанция, в сравнение със Земята и Слънцето.

Конкретните данни показват, че TOI-1231b гравитира около червено джудже, което се казва NLTT 24399 и има много по-ниска температура от Слънцето. Въпреки това температурата на новата планета е доста сходна с тази на Земята, заради по-голямата близост между двете космически тела, съобщава BGR.

 

 

Учените твърдят, че TOl-1231b има силна атмосфера, която тепърва ще бъде обект на допълнителни изследвания. Екзопланетата е категоризирана като „sub-Neptune“, тъй като е по-малка от Нептун, но по-голяма от нашата планета. Скалистата повърхност е допълнена от атмосфера, чиито състава все още не е известен.

Не е изключено да има изобилие от водород и хелий, както и дори водни пари. Откриването на ТОl-1231b е възможно главно заради размера на звездата, която орбитира. При преминаването планетата хвърля голяма сянка върху хладното червено джудже, около което гарантира и улеснява учените.

Според данните TOl-1231b е разположена на 90 светлинни години и е с 3.65 по-голям радиус, както и 15.4 по-масивна от Земята.