Аpple впечатлиха анализаторите и потребителите с невероятната производителност, която предлага M1 процесора. Първите лаптопи и десктопи с хардуера вече са в продажба и предлагат сериозни подобрения, в сравнение с Intel чиповете използвани досега в macOS екосистемата. Компанията стартира нова ера в разработката на хардуер с преминаването към модифицирани чип дизайни на ARM.
В дългосрочен план Apple очаква да премахне границите между iOS и macOS, което ще унифицира операционните системи и ще улесни разработчиците.
Аpple M1 е само първата стъпка и представлява подобрена версия на Apple 14 Bionic в iPhone 12, който има 16 млрд. транзистора, спрямо 11.6 млрд.при A14 Bionic и осем ядра, вместо шест.
Производствената 5nm технология гарантира допълнителни подобрения в скоростта и консумацията на енергия. Само предни седмици разбрахме, че Apple M1 превъзхожда конкурентните процесори на Intel и AMD на бенчмарк тестове. Това е първата генерация на процесора, като Apple обещават тепърва да ни изненадват с възможностите на Apple M-серията от чипове.
Необходимо е време самите разработчици да оптимизират своите приложения, за да да извлекат пълния потенциала от подобренията на Apple M1. Докато продължава този процес разбираме, че е възможно процесора да работи и с дистрибуциите на Linux. Последната версия 5.13 на Linux kernel потвърждава, че се работи активно, за да се осигури необходимата софтуерна поддръжка.
Първоначално функционалности ще бъдат силно лимитирани, но това е важна стъпка напред в реализирането на концепцията. Oчаква се Linux kernel 5.13 да е наличен за устройствата с Apple M1 процесори до края на юни. Евентуална интеграция за Windows също зависи изцяло от Microsoft, като до края на годината трябва да бъде представен и Apple M2.
Oще от Digital: Apple разработват 32-ядрен процесор за iMac и MacBook Pro компютри