Да си дъвчеш химикалката е около 30 пъти по-опасно за живота от тероризма. Карането на велосипед крие 50 пъти по-голям риск от летенето със самолет. „Дойче Веле“ разкрива кои са най-опасните човешки дейности.
Три изпушени цигари скъсяват живота с около половин час – поне според статистиката.
Да караш велосипед е десет пъти по-опасно за живота, отколкото да караш автомобил и 50 пъти по-опасно от пътуването със самолет.
Споменатите три цигари се равняват на 2 „микроморта“ – единица мярка, въведена от американския учен Роналд Хауърд.
На колко „микроморта“ се равнява заразяване с Ковид-19?
„Микроморт“ буквално означава „малка смърт“, а с въведената от Хауърд единица мярка статистиците измерват вероятността да умреш в определен ден и рисковете за живота от определени дейности. Един „микроморт“ означава вероятност едно на милион, респективно – риск едно към милион.
Германският професор Кристиян Хесе обяснява тази „микровероятност“ така: „Един микроморт – толкова е вероятността в определен ден да умреш, ако си здрав, 25-годишен човек и живееш в Централна Европа.“ Ако обаче в този ден тръгнеш да изкачваш Еверест, опасността вече е 35 000 микроморта, уточнява световно известният германски учен, работил в „Бъркли“ и „Харвард“ и получил докторската си титла на рекордно млада възраст.
Ако приемем, че животът на един човек в Европа днес възлиза средно на 80 години, това прави 29 200 дни със среден дневен риск от 34 микроморта. Ако си над 80-годишна възраст и се заразиш с вирус, опасността вече се измерва с цели 170 000 микроморта, тоест – около 6:1 шанс да оцелееш. Това особено ясно личи в момента при възрастните пациенти с Ковид-19. За хората на възраст между 35 и 44 години обаче коронавирусът наистина не е по-опасен от обикновен грип.
Писането на SMS-и се равнява на шофирането в нетрезво състояние
Пред германския вестник „Зюддойче Цайтунг“ професор Хесе „класира“ така различните опасности и рискове: алпинизъм в Хималаите – 12 000 микроморта; цезарово сечение – 170 микроморта; да говориш по мобилния телефон, докато шофираш – рискът е същият, както ако караш кола с 0,7 промила алкохол в кръвта. „А да пишеш SMS-и докато караш е все едно, че си с 1,1 промила алкохол,“ добавя професорът.Самолетите са по-безопасни от велосипедите и автомобилите.
Той съобщава и друг удивителен факт: опасността от смърт е еднакво висока при 100-годишните и при новородените. „За повечето хора собственото им раждане е най-опасният момент в целия живот,“ казва той и уточнява, че на обратния полюс е едно 10-годишно дете в Централна Европа. Статистически тази група е най-малко заплашена, защото детските болести са отшумели, родителите се грижат за детето, а то самото все още не участва толкова активно в пътно-транспортни дейности.
Повишено внимание на празниците!
През годината статистически най-опасният ден в живота на човек е… рожденият ден. „Мащабни проучвания показват, че на рождения ден рискът да умреш се повишава с цели 14 процента,“ казва Кристиян Хесе. Рожденият ден е опасен, защото стресът на този ден е повишен, човек се вълнува и се вглежда в себе си повече от обичайното, а и консумацията на алкохол обикновено е по-висока, обяснява професорът.Опасността за живота при 100-годишните и новородените е еднакво висока.
Според неговите проучвания, за много хора страховете извират от фалшиви източници – например особено разпространените страхове от полет със самолет или от тероризъм. „В Германия в резултат от терористични нападения годишно загиват средно 10 души. В същото време 300 души годишно умират от задушаване, защото са дъвкали химикалката си, в резултат от което в дихателните им пътища са попаднали честици пластмаса,“ обяснява професорът.