10 неща, които не знаете за Чингис хан

От 1206г до смъртта си през 1227г, монголският водач Чингис хан успява да завладее повече от 30 милиона кв. км. територия – повече от който и да е друг в историята. Той чертае кървава пътека през Азия и Европа, оставяйки милиони жертви, но също така модернизира монголската култура, дава религиозна свобода и отваря връзката между Изтока и Запада. Научете 10 неща за велик владетел, който е бил не само военен гений, но също брилянтен политик и свиреп войн.

1. Чингис не е истинското му име

Мъжът, който се превръща в Чингис хан, се ражда по крайбрежието на река Онон, някъде през 1162г, и е кръстен Темуджин, което означава „железен“ или „ковач“. Получава името Чингис хан чак през 1206г, когато е обявен за водач на монголците по време на племенен съвет, известен като „курултай“.

Макар „хан“ да е титла с традиционното значение „водач“, историците все още не са сигурни откъде произлиза „Чингис“. Може да е означавало „океан“ или „справедлив“, но в контекст обикновено се превежда като „върховен водач“.

 

2. Имал е тежко детство

Още от малък Чингис е принуден да се примири с бруталността на живота в монголските степи. Враждебните татари убиват баща му, когато той е едва на 9, а по-късно племето прокужда семейството му и майка му е принудена да отглежда седемте си деца сама.

Чингис ловува и събира плодове, за да оцелява, а като по-голям вероятно дори убива своя полубрат при разпра за храна. През тийнейджърските му години, Чингис и младата му жена са отвлечени от враждебни кланове и той прекарва известно време като роб, преди да успее да избяга.

Въпреки всички трудности, Чингис се доказва като добър войн и водач. След като събира армия от поддръжници, той започва да сформира съюзи с водачите на важни племена. До 1206г успешно обединява степните конфедерации под своя флаг и започва да насочва вниманието си към чужди завоевания.

3. Никой не е сигурен как е изглеждал

За толкова важна историческа фигура, днес знаем изключително малко за личния живот на Чингис хан и неговия външен вид. До днес не са оцелели никакви негови портрети или скулптури, а малкото информация, с която разполагат историците, често си противоречи или няма как да бъде потвърдена.

Повечето исторически извори го описват като висок и силен мъж с дълга коса и гъста брада. Вероятно най-изненадващото описание идва от персийския историк от 14-и век Рашид ад-Дин, според който Чингис е имал червена коса и зелени очи.  Той не е срещал хана лично, но такива черти са били срещани сред етнически разнообразните монголци.

4. Най-верните му генерали са били негови бивши врагове

Чингис хан имал набито око за таланта и често повишавал своите офицери на базата на техните умения и опит, а не според тяхната класа, фамилия или връзки.

Един известен пример за това е от 1201г, когато по време на битка с друго племе Чингис едва не бил убит, след като стрела поразила коня му. След победата, той отишъл при пленниците и настоял да научи кой е отговорен за това. Един от войниците се изправил и признал, че той бил стрелецът. Впечатлен от смелостта на войника, Чингис го взел в своята армия и му дал името „Джебе“, означаващо „стрела“.

Заедно с известния генерал Сабутай, Джебе се превръща в един от най-добрите монголски командири по време на завоеванията в Азия и Европа.

5. Рядко оставял неуредени сметки

Чингис хан често давал на кралствата възможност мирно да се предадат, но не се колебаел да унищожи всяка съпротива.

Едно от най-известните му отмъщения е през 1219г, когато шахът на Хорезъмската империя нарушава мира с монголците. Чингис предлага на шаха ценно търговско споразумение за размяна на стоки по Пътя на коприната, но когато първите му емисари са убити, разяреният хан отговаря като отприщва цялата сила на монголските хорди върху хорезъмските територии в Персия.

Последвалата война оставя след себе си милиони убити, а империята на хорезъм-шаховете – в руини. Но Чингис хан не спира до там. Той последва победата си с поход на изток и нова война, този път срещу Тангутската империя, отказала да предостави войска в подкрепа на инвазията на Хорезъмската империя, а след това и за войната срещу мюсюлманите.

Макар да бил женен за дъщерята на владетеля на Тангутската империя, Чингис хан наредил цялото кралско семейство да бъде екзекутирано. Оцелява само един наследник, който обаче по-късно е убит от сина на Чингис и тангутските територии биват присъединени към Монголската империя.

6. Отговорен е за смъртта на 40 милиона души

Макар да е невъзможно да знаем точно колко хора са били избити по време на монголските завоевания, много историци поставят броя им някъде около 40 милиона. Преброяванията от Средновековието показват, че населението на Китай се е стопило с десетки милиони по времето на Чингис хан, а според някои изчисления той може да е убил ¾ от населението на днешен Иран по време на войната си с Хорезъмската империя.

Всичко на всичко, монголските нападения може да са довели до смъртта на 11% от световното население.

7. Бил е толерантен към различните религии

За разлика от повечето имперски владетели, Чингис хан приемал разнообразието на своите нови територии. Той въвел закони, с който гарантирал религиозната свобода на всеки и дори освобождавал от данъци местата за поклонение. Този толеранс имал и политическа страна – ханът знаел, че щастливите поданици нямало да въстанат. Въпреки всичко, монголците имали много свободно отношение към религията.

Докато Чингис и мнозина други се осланяли на шаманизма, почитайки духовете на небето, ветровете и планините, народите от степите били най-различни и включвали несторианци, будисти, мюсюлмани и други.

8. Създал е една от първите международни пощенски системи

След лъка и коня, следващото най-ефективно оръжие на монголците била обширната им комуникационна система. Един от първите декрети на хана е сформирането на конна куриерска система, наречена Ям.

Средновековният експрес се състоял от добре организирани поредици постове и станции, разположени из империята. Спирайки за почивка или смяна на коня на всеки няколко километра, ездачите лесно изминавали по 360км на ден.

Системата позволявала преноса на стоки и информация с безпрецедентна скорост, но служила също и като очите и ушите на хана. Благодарение на Яма, той следял военните и политически развития в империята и поддържал връзка с голямата си мрежа от шпиони и скаути.

9. Никой не е сигурен как е умрял и къде е погребан

Една от най-големите загадки около Чингис хан е неговият край. Според най-популярната версия, той починал през 1227г след падане от кон, но има всякакви теории – от малария до стрела в коляното. Една от най-спорните може би е, че е бил убит, докато се е опитвал да изнасили китайска принцеса.

Както и да е умрял, ханът се е погрижил гробът му да остане в тайна. Според легендата, участващите в погребалното шествие избили всеки, когото срещнали по пътя си, а след това отъпкали земята с конете си, за да прикрият мястото на погребението. Гробницата вероятно се намира някъде около монголската планина Бурхан Халдун, но и до днес никой не знае къде точно.

 

10. Руснаците се опитали да заличат спомена за него

Днес Чингис хан е национален герой и основоположник на Монголия, но по времето на Съветския съюз през 20-и век, дори споменаването на името му било забранено. Надявайки се да унищожат монголския национализъм, руснаците се опитали да заличат спомена за хана, като го премахнали от учебниците и забранили на хората да ходят на поклонение до рожденото му място в Хентий.

В крайна сметка Чингис хан се завръща в монголската история, когато страната печели независимостта си в началото на 90-те и днес е популярен мотив в монголската култура.

Бонус факт

Чингис хан е имал много съпруги, които вероятно са му родили стотици или дори хиляди деца. Според известно проучване от 2003г, днес 1 на 200 мъже носят Y хромозома, дошла от Чингис хан. Това може да означава, че 0.5% от мъжкото население са негови роднини.