Знаете ли, че: Всяка една от 142 пароли в Интернет е 123456

Управлението на паролите е много важен елемент, който може да предпази или изложи на риск профилите ни в интернет. Факт е, че доста хора подценяват този проблем и това може да се превърне в предпоставка за бъдещи проблеми. Най-доброто решение е да заложите на мениджър за пароли.

Този софтуер е създаден с идеята да не се налага да измисляте и помните сложни пароли за достъп до всичките ви акаунти.

Едва ли ще останете много изненадани, ако споменем, че все още има милиони потребители, които не обръщат достатъчно внимание на избора на сложна парола. 

Красноречиво доказателство е последния проект на турски експерти по киберсигурност, които анализират над 1 млн. профила, чиито имена и пароли са изтекли в интернет. Подобна информация може да се открие в GItHub или GitLab, но често се споделят в хакерски форуми и онлайн услуги за споделяне на файлове.

Данните обхващат кибератаки от последните няколко години, включително Google, Microsoft и Apple акаунти, съобщава ZDNet. 

 

 

Oсновното заключение от проучването е, че от над 1 млрд. изследвани пароли едва 168.9 млн. от тях са уникални съчетания съдържащи букви и други символи на клавиатурата. Повече от 7 млн. акаунта са били „защитени“ с комбинацията „123456“.

По този начин един на всеки 142 акаунта е използвал една от най-елементарните възможни съчетания и донякъде не е изненадващо, че попада в тази база данни. Средната дължина на изследваните пароли е 9.48 символа, което е доста по-малко от препоръчителните от специалистите между 16-24.

Друг съществен проблем е факта, че едва 12% от паролите са съдържащи специален символ, различен от буква или цифра. Всеки трети профил използва парола, съставена изцяло от букви, а около 13% залагат на съчетания изцяло от букви. Над 26% от случаите се използват само малки букви.

Специалистите твърдят, че 42% от паролите могат лесно да бъдат разпознати от хакери и чужди лица, като дори не е нужно да имат задълбочени технически познания.