Windows 10 вече успя да премине стратегическата граница от 1 млрд. инсталации, която компанията си постави още при представянето на операционната система. Microsoft се нуждаеха от повече време, спрямо първоначалните очаквания но приблизително 4.5 години след премиерата постигнаха целта си.
Софтуерният гигант твърди, че в момента Windows 10 e предпочитан избор за потребителите в 200 държави по цял свят и ще продължат да инвестират за развитието на екосистемата от услуги, които ни предлагат. В това число влизат Windows IoT, Windows 10 Teams Edition за Surface Hub, Windows Server, Windows Mixed Reality за HoloLens, Windows 10S и Windows 10X.
Oперационната система е разработена по такъв начин, че да може да работи с по-слаб хардуер, за да позволи на максимален брой хора да тестват Windows 10.
Устройствата е необходимо да използват x86-базиран процесор,, който оперира на поне 1GHz работна честота и е допълнен от 1GB RAM. Имайте предвид, че 64-битовата версия изисква оперативната памет да бъде поне 2GB. Трябва да отбележим също, че същите изисквания бяха налични и преди дебюта на Windows Vista през 2006г.
Експерти на TomsHardware решиха да проведат интересен експеримент, за да разберат какви са минималните изисквания, за да e възможно компютър да използва Windows 10.
Oпитите са свързани със стартиране на Windows 10 1909 ъпдейта на виртуална машина, като постепенно се намалява наличната RAM памет. Първият тест включва използването на 512MB RAM в съчетание с Via C7 процесор с работна честота от 400GHz, като 64MB RAM са записани от интегрираната графична система.
Вторият експеримент вече редуцира оперативната памет до 256MB и показва, че устройството стартира Windows 10 без никакви осезаеми проблеми. В крайна сметка се оказва, че 192MB e минималното количество оперативна памет необходима да може да се зареди операционната система, съобщава TechSpot.
Все пак става въпрос за зареждането на началния екран и едва ли може да очаквате всички функционалности на Windows 10.
Редуцирането на оперативната памет до 140MB показва, че машината дори не е в състояние да зареди потребителския интерфейс и респективно да се логнe в профила. Последният опит е със 128MB RAM, като резултата от него е постоянен син екран, което не е изненадващо.
Интересна подробност е, че всичко това е възможно без предварително да се блокират определени функции или да се опростява инсталацията за по-слабия хардуер. Крайния извод от тези експерименти е, че дори стари компютри с 256MB RAM биха могли да заредят новата операционна система на Microsoft.
Oще от Digital: Kак да спрем анимациите в Windows 10