Нека първо започна с това – тренирането късно вечер не се препоръчва за хора, които стават рано сутрин. Спортът през нощта пречи на съня, защото с него се повишават нивата на адреналин, а този химикал, освен всичко друго, пречи на мозъка ни, да влезе във възстановителен режим. Ако не влизате в категорията на ранобудните, а можете да си позволите да спите до часовете около обяд, тогава трябва да знаете, че късните тренировки имат доста положителни страни. Ето и част от тях.
- Можеш да се наслаждаваш на уединение – Мнозина не си падат по тълпите във фитнеса или в парка на лостовете и пистите. Реално повечето хора създават известно неудобство, докато тренировката в отбрана компания винаги носи повече дивиденти от спортно естество.
- Не е нужно да спазваш строг етикет – Отново проблемът е в околните, с които винаги си длъжен да се съобразяваш, когато тренираш. Дали ще се въздържаш да прахтиш, докато вдигаш тежко или ще се съобразяваш с външния си вид. В късните тренировки повечето хора са по клубовете или в леглата, така че няма от къде да се свениш толкова.
- Можеш да си позволиш да импровизираш – Сега можеш да си измисляш упражнения, които да отговарят на специфичните нужни на тялото ти, а наоколо няма да има никого, за да ти пречи. Реално разполагаш с целия наличен капацитет на фитнеса, за да изтестваш новите си идеи.
- Социализиращият фактор е по-силен – Обратно на гореспоменатото може да се каже, че малцината, трениращи нощем, много по-лесно могат да се сприятелят, защото имат това общо помежду си, че обичат да спортуват късно вечер. И двете страни сте наясно, че тренировката е на първо място, но в минутите преди и след тренировка имате с кого да смените по няколко приятни и полезни приказки на тема спорт.
- По-лесно се изпуска парата – Когато тренирате рано сутрин или през деня, тогава не можете да си позволите да изкарате цялата си налична енергия върху щангите, защото все пак трябва да имате сили, за да продължите с ежедневните си задължения. Спортуването по тъмните часове е предпоставка, че по-късно нямате особени ангажименти и след залата ви остава да се приберете вкъщи, да се изкъпете и да изчакате от комфорта на дивана, за да отмине ефектът на адреналина и да се запътите към леглото.
- Изморените очи заспиват по-дълбоко – Отново тук има известно противоречие. Да, високият тонус ще ви попречи да заспите, но изтощението има обратният ефект. На тялото му трябват около 60-90 минути, за да се освободи от натрупания адреналин след спорт, след което бързо идва нуждата от почивка и сън. Цялото ви тяло ще копнее за възглавницата и топлия креват, когато преди това се е изпотило хубаво и е минало е през приятен топъл душ.
Автор: Десислав Янкулов Източник: Greatist