Мнозина във фитнесите пренебрегват упражненията със собствено тегло. Един съвет – недейте!
Всеки, който се занимава професионално с бодибилдинг, ще ви каже, че тялото на човек е създадено така, че да може да издържа собственото си тегло. В този ред на мисли, колкото и да растете след упражнения със собствено тегло, рискът от травми ще става все по-малък.
Сега искам да ви дам няколко съвета за едно от най-важните упражнения от свободен характер – набирания.
Те са разделени на 3 основни типа:
- Широк хват с длани сочещи напред. Старайте се да държите ръцете малко по-широко, отколкото са раменете ви. Набирането трябва да е плавно, докато брадичката ви не премине нивото на лоста. След което се спускате една идея по-бавно, отколкото сте се дърпали нагоре.
- Широк хват с длани сочещи към вас. В този случай положението на ръцете ви трябва да е по-тясно или на широчината на раменете ви. Може да ги чуете сред хората и като бицепс-набирания, защото бицепсите ви с този хват играят доста сериозна роля. Движението ви нагоре-надолу отново трябва да е плавно и със забавяне при спускане.
- Тесен хват с длани напред. Това са така наречените – силови набирания. При тях се изисква малко по-специфична техника и лека засилка при изтласкване нагоре. Това се прави, защото идва един момент в амплитудата ви на изтласкване, в който цялото тегло на тялото ви ще падне на раменните ви мускули. Стъпките са следните:
- събирате дланите си една до друга на лоста
- изтласквате се нагоре с идеята, че ръцете ви ще дойда под вас
- спускате се бавно и внимателно, тъй като в горната част ще разчитате на трицепсите и гръдните си мускули, а при спускане прехвърляте тежестта на раменете и гърба си
Казвайки, че типовете набирания са 3, съм длъжен да спомена също, че това са просто основите на упражнението, от които можете да извлечете още поне по 3 техни алтернативи. Важното е сами да усетите влиянието им върху вашата физика.
Ще ми се да завърша с няколко малки съвета за начинаещите сред вас. Не се притеснявайте, ако не можете да правите по-голям брой повторения. Важно е да започнете поне с едно. Успеете ли, с упоритост и време ще увеличавате повторенията, а междувременно отражението в огледалото ще започне да ви говори на друг език – език, който ще ви хареса.