Защо да кажем „НЕ“ на стероидите?

Анаболните стероиди!!! Нещото, което компрометира този спорт и всеки, който се занимава с фитнес получава „титлата“ „Хап“. „Химията прави чудеса“, казват някои. Но „Всяко чудо за 3 дни“… Много са мненията „за“ и „против“ хормоналните препарати. Преди обаче да посегнете към тези лекарства, погледнете какво може да Ви се случи и тогава преценете „Заслужава ли си?“:

1. Хиперкалцемия
Анаболните стероиди задържат изхвърлянето на калция и причиняват нива на калций по-високи от нормалните. Когато те останат високи, настипва хипертония.
Тежката хиперкалцемия е свързана с бъбречни камъни, стомашна язва, промяна в поведението. Бъбречните камъни са сериозен проблем. Те могат да доведат до сериозно бъбречно увреждане. Симптомите включват остри бъбречни болки и кръв в урината. Опасността от бъбречни камъни не е ограничена от периода на употреба. Дори опасността е най-голяма непосредствено след края на стериодния цикъл. Ако е налице понижен прием на течности и високо протеинна диета, рискът расте.
Стомашната язва се получава, в резултат на повишената секреция на стомашни киселини, причинена от хиперкалцемията. Симптом е кървави или катранено черни изпражнения. Възможно е повръщане на кръв или тъпа болка в стомаха, която се облекчава при хранене.

2. Хиперкортизолемия
Стероидите увеличават серум-кортизол в кръвта на атлети нетрениращи достатъчно. Това увеличение се дължи на намаляване унищожаването на кортизола в черния дроб и поради намаляване на усвояването му в мускулните клетки. Понеже имат подобни структури, тестостеронът се съзтезава с кортизола за едни и същи функции на черния дроб, които деактивират и двата хормона. Оралните стероиди директно възпрепятстват главния ензим на тази чернодробна функция, давайки на оралните 17- алфа алкилирани анаболни стериоди допълнителен ефект.
Кортизолът въздейства на чоешкото тяло по няколко начина. Единият от тях е задържане на сол и вода. Това води до хипертония и отоци. Кортизолът води до промени в психиката – депресионни състояния. Това се забелязва най- вече след спирането на стероидите.

3. Хипертония
Висок кръвно налягане. Основна роля играят хиперкалцемията, хиперкотизолемията и най-вече ароматизацията. Полицетимията също е важен фактор. Много атлети са починали в следствие на хипертонията. Симптомите са болки в главата, усилено сърцебиене, кървене от носа, затруднено дишане, замъглена видимост, немощност. Тежките хипертонични кризи водят до инфаркт и бъбречни увреждания.

4. Чернодробни увреждания
Почти всички орални стероиди съдържат 17-алфа алкилирана група, която предотвратява разпада им в стомаха и черния дроб. Изследванията показват, че тези стероиди са чернодробно токсични. Като странични ефекти се наблюдават жлъчни заболявания, чернодробен карцином, пелиосис хепатис.
Жлъчните заболявания водят до намаляване на изтеглянето на секрета от кръвта. Това е функция на черния дроб. Анаболните стериоди имат токсичен ефект върху тези чернодробни клетки и препятстват нормалната им функция. Това причинява повече жлъчка в кръвта, а оттам и пожълтяване на кожата и очите. кафява урина и глинени изпражнения. Продължителният токсичен ефект довежда до задълбочаване на този негативен процес и в крайна сметка до цироза.
Една от основните функции на черния дроб е да произвежда вещества, необходими за съсирване на кръвта. Когато този процес се препятства, се забелязва кървене от носа и лесно оставяне на синини.
Друга функция на черния дроб е деактивиране на естрогени от адреналинните жлези. Като резултат от увреждането е възможна гинекомастия.
Продължителния прием на анаболни стериоди води до сериозни рискове от карцином на черния дроб. Този патологичен процес се предшества от повишаване на чернодробните ензими, в резултат на което обемът на черния дроб се увеличава. Атлетът чуства болка в областта на дясното подбедрие и може да се палпира.
Плиос хепатис е формиране на кисти пълни с кръв. Тези кисти са резултат от умиране на клетки, които блокират малки вени в черния дроб. Те могат да се спукат и да доведат до смърт. Това заболяване не се вижда чрез тест на чернодробните ензими, а само на чернодробен скенер, което прави проблема труден за диагностициране.
Това не са първоначални симптоми, а по скоро краен етап на чернодробно увреждане с вероятен фатален край.

5. Промяна в психиката
Възможни са няколко типа психически промени. Те могат да причинят увеличаване на невротрансмитерите на централната нервна система. Това увеличаване има стимулаторен ефект – отговорен е засексуалното стимулиране, за увеличаване на силата, за увеличаване на агрсивността, раздразнителността, може да предизвика и инсомния. Ако налице е хиперкоризолемия, атлетът може да изпита по- драстични промени. Депресия, остро психическо разтройство и др. Хиперкалцемията също е причина за психични проблеми – апатия, умора, депресия, сънливост. Характерна за употребяващите стероиди е комбинацията от мания за величие на фона на прогресираща и продължителна параноя с всички негативни последствия от това.

6. Увеличение на простатата
Молекулите на анаболните стероиди се свързват с андрогенни рецептори на простата и предизвикват хипертрофията и. Естрогените също могат да предизвикат нежелан ефект. Доказано е, че тази хипертрофия е свързана с рак на простатата
Симптомите са често и болезнено уриниране.

7. Атрофия на тестисите
Андрогените и естрогените блокират отделянето на гонадотропин рилийзинг хормон от хипоталамуса, който оказва въздействие вурху щитовидната жлеза и тя спира отделянето на лутенизиращ и фоликостимулиращ хормон. Тези хормони оказват пряко въздействие върху тестисите. В резултат размерът на тестисите намалява и те спират натуралното производство на тестостерон. Тестисите атрофират и намалява количеството на спермата. След дълга употреба е възможна импотентност и стерилност. Бързото възвръщане на натуралното производство на тестостерон е абсолютен приоритет след спирането на стероидния цикъл. За целта се използва гонандропин (HCG), но ефикасността може да се постави под съмнение, особено при продължителен цикъл.

8. Промяна на имунната система
По време на терапията имаме засилване на имунната система. Анаболни стериоди се предписват на болни от СПИН именно по тази причина. Проблемът възниква при спирането на приема. Получава се обратния ефект- отслабване на имунната система, произлизащ от активизирането на кортизола. Това е още една причина за употребата на гонадотропин.

9. Гинекомастия
Под това наименование разбираме развитието на женската мастна тъкан в гърдите на мъжа. Получава се в следствие увеличаването на естрогените. Тя започва като подуване зърната на гърдите, а след това се отлага мастна тъкан. Гинекомастията увеличава шанса за получаване на рак на гърдата. За предпазване се препоръчват анти естрогени или аромазатни инхибитори.

10. Промяна в нивата на холестерола
Анаболни стероиди намаляват нивата на добрия холестерол(HDL) и увеличават лошия(LDL). Двата вида холестерол се балансират един друг. LDL складира мазнините по стените на артериите, а HDL ги премахва. 17-алфа алкилираните стериоди имат още по-негативно въздействие. Важно е да се знае, че естрогените увеличават добрия HDL холестерол. Оттук следва, че стероидите, които не ароматизират, са по-вредни по отношение на холестероловия баланс.

11. Промяна в усвояването на въглехидратите
Анаболните стероиди имат няколко резултата върху въглехидратния метаболизъм. Всички те водят до хипогликемия, ако се приемат от диабетици. Само оралните 17-алфа алкилиране анаболни стероиди. В първия случай ефектът е поради увеличаване чуствителността към инсулина. Ако при здрав човек нивото на глюкозата е високо, черния дроб няма да деактивира инсулина докато нивото докато нивото на глюкозата не стане нормално. Ако нивото е нормално, черния дроб ще деактивира до 40% от инсулина, за да компенсира увеличената чувствитекност. Тази способност се променя от оралните стероиди и хипогликемията може да бъде неизбежна. Подобен вид хипогликемия рядко е симптоматична.
Като резултат от хипогликемията организма използва мазнините за енергия. Това засилване на метаболизма на мазнините може да предизвика следните резултати. Ако са използвани 17-алфа алкилирани анаболни стероиди, чернодробната функция се променя и в кръвта се увеличава серума – свободните мастни киселини. Увеличаването на холестерола води до образуването на жлъчни камъни, а това води до стомашен дискомфорт след прием на богата на мазнини храна, задръжка на жлъчка и изпражнения с цвят на глина. Кетоните също предизвикват стомашен дискомфорт. И в двата случая се образува мазен черен дроб, което води до чернодробни поражения.

12. Полицитемия
Полицитемията е състояние на свръх продукция на червени кръвни телца без нужда от тях. Една от причините за използване на стероиди в медицината е лекуване на анемия. Анаболните стериоди предизвикват секреция на хормони , които от своя страна стимулират костния мозък да произвежда червени кръвни телца. Резултатът от нежелано предизвиканата полицитемия е зачервяване на кожата, сърбеж и чувство на убождане след гореща баня. Продължителната полицитемия увеличава кръвната плазма, която пък от своя страна допринася за негативните ефекти като хипертония.

13. Акне
Страничен ефект от приема на стериоди е, че андрогенният ефект стимулира действието на мастни жлези на кожата. Като резултат могат да се образуват големи болезнени фоликули навсякъде по тялото, най – вече по гърба. Фолекулите се увеличават и спукват след време. Това може да доведе до бактериална инфекция.