Най-успелите българи в света

България, една малка държава, за която малко хора знаят. Но въпреки всичко, е оставила частица в световното развитие. Това е може би заради една типична черта на българите. Упорство и инат.

Не се отказват, не се предават. Вижте едни от най-успелите българи в чужбина, които света познава днес.

1.Ралица Василева

ralitsa-vassileva3

Първата българка, пробила в Си Ен Ен и станала известна на милиони зрители в цял свят. Днес в телевизията на Тед Търнър работят още трима нашенци, но Василева проправи пъртината. Заминава отвъд океана през 1992-а със син на 7 години и 20 долара в джоба. Започва в предаването CNN World Report, сега е сред най-популярните лица на медията и водеща на World News. Отразявала е войната в Босна, Арабско-израелския конфликт, интервюирала е световни лидери като Михаил Горбачов, Ариел Шарон и Хенри Кисинджър. Чарът и професионализмът на Ралица дори бяха възпяти. Фронтменът на „Джетро Тъл“ Йън Андерсън споменава елегантността и трапчинките й в парчето „Ти не си Ралица Василева“. „Де да беше умелата, образована и елегантна Ралица. Ех, Ралица, с безгрижните трапчинки“, въздъхва рокаджията. Преди да запоне в Си Ен Ен Ралица Василева работеше в БНТ. Кариерата й обаче започва в радиото, където е преводач-говорител в английска редакция. Василева е „Доктор хонорис Кауза“ на Американския университет в Благоевград.  Въпреки, че я познават милиони зрители, няма самочувствието на най-успялата българка.

2.Кристо

photo_verybig_52558

Космополитът от Габрово, опаковал със стотици метри плат Райхстага в Берлин и Пон Ньоф в Париж. Човекът, осеял с чадъри Япония и Калифорния и превърнал Сентрал Парк в Ню Йорк във врата към други светове с проекта си „Портите“. Единственият българин в изобразителното изкуство, предизвикал преситения от сензации и консуматорство Запад. Роден преди 72 години като Христо Явашев, той рядко споменава българската връзка в биографията си. Не забравя обаче родината си и понякога участва в благотворителни акции. Преди време предостави скици на свои проекти на Художествената гимназия и парите от продажбата им отидоха за нуждите на училището. Името на Кристо винаги върви залепено с това на жена му Жан-Клод. Тя е другото му аз – Явашев е мозъкът и фантазьорът, а съпругата му – мениджърът  на всичките им начинания. И двамата минават за чудаци. Казват, че произведенията им нямат специално послание. Единствената им цел е да направят света по-красиво място или да ни накарат да видим по нов начин познатите пейзажи.

3.Юлия Кръстева

zx620y348_1841498

Българската следа в списъка със 100-те водещи умове на света, направен от американското списание Foreign Policy и британското Prospect. Писателка, философ, семиотик, семантик и психоаналитик. Родена в Сливен през 1941-а, Юлия Кръстева е в листата на най-големите интелектуалци като представител на Франция. Живее в страната на Волтер повече от 40 години и мисли на френски, а не на български. Сред най-известните й книги са романите „Чужденци на самите себе си“ (1988), „Самураите“ (1990), „Старецът и вълците“ (1991), както и изследванията „Черно слънце ­ депресия и меланхолия“, „Любовни истории“, „Езикът ­ този непознат“, „В началото бе любовта“, „Новите болести на духа“, трилогията „Женският гений“. През юли 2000 г. университетът в германския град Байройт я направи „доктор хонорис кауза“, две години по-късно със същото звание я удостои и Софийският университет. Проф. Кръстева стана първата носителка на награда в памет на Лудвиг Холберг, норвежко-датски писател, за принос в граничните области между език, култура и литература, както и към теорията на феминизма. Доктор хонорис кауза е на Харвардския университет в САЩ.

4.Антонио Кръстев

hqdefault

Най-силният човек на планетата – според признанието на американското списание „Пауър лифт“, дошло след феноменалните му постижения в щангите. Двайсет години никой не е подобрил резултата на Антонио Кръстев от 216 кг в изхвърлянето в свръхтежка категория, постигнат на световното първенство в Острава ’87. Два пъти печели златото на света, толкова са и европейските му титли. От 1991-а се подвизава в Северна Америка. Първо работи като треньор по тежка атлетика в университета в Торонто, Канада. За три години взима местен паспорт и заминава за Щатите. Там е живял на много места – Лос Анджелис, Сан Франциско, Лас Вегас, Минеаполис, Ню Йорк. Сега се е установил в Ленсинг – столицата на Мичиган. В Америка Кръстев работи главно като треньор, но и други неща, когато се налагало да запушва дупки. От тази година 47-годишният шампион реши да подхване бизнес и в България. Предложи на кметската управа на Хасково да направи модерен фитнес център в града и местните първенци приеха. Ако нещата не потръгнат, ще хване обратно пътя за Америка.

5.Румен Петков

11-10-10-09419_1

През 70-те превзе сърцата ни с приключенията на щъркела Чоко и жабока Боко, веселеше ни и с комикси в списание „Дъга“. Двайсет години по-късно замина за САЩ. Средностатистическите американци четат името му във финалните надписи на излъчваните по Cartoon network култови филмчета „Джони Браво“, „Лабораторията на Декстър“, „Крава и Пиле“ и „Уди Кълвача“ на „Юнивърсъл“. От 10 години  Румен Петков преподава и анимационна режисура в престижния американски университет CalArts, основан от фамилията на Уолт Дисни. Петков е отличен със „Златна палма“ в Кан, но така и не вижда приза. Печели наградата заедно със Слав Бакалов за филма им от 1983-а „Женитба“. Понеже не са командировани на фестивала научават за признанието по телефона. И до днес остава неизвестно къде е сега палмовата им клонка.