Авторите на изследване, публикувано в списанието Airbursts and Cratering, откриха доказателства в подкрепа на хипотезата за въздействието на младия дриас.
Според него огромна комета е експлодирала в земната атмосфера преди 12 800 години, което е довело до значително понижаване на температурата на планетата, както и до масово измиране.
Учените са открили признаци, че комета е избухнала над Северна Америка в три американски щата преди почти 13 хиляди години. Доказателствата на учените включват платина, разтопено стъкло и повреден от удар кварц, като всички те сочат към удар с висока температура, пише Forbes.
Това е много подобно на последствията от експлозия на комета в атмосферата. Нещо подобно може да се открие след експлозията на атомни бомби на повърхността на Земята.
Въпреки че големи астероиди и комети преди са падали на Земята и са създавали кратери, повечето от тях са експлодирали във въздуха. Дори сега малки астероиди и фрагменти от комети падат в атмосферата и също експлодират под формата на огнени топки.
Учените казват, че изследването е показало, че преди 12 800 години комета с ширина приблизително 100 км е експлодирала над повърхността на Земята и се е разпаднала на хиляди парчета.
Това обяснява наличието на слой седимент в голяма част от Северна Америка, който съдържа материали, свързани с ударни събития, като иридий, платина, разтопено стъкло и нанодиаманти. Подобни материали са открити на полигони, където са тествани атомни бомби през миналия век.
Авторите на изследването казват, че материалите, открити в седименти в Съединените щати, предполагат, че те са създадени при по-ниско налягане и температури от тези, създадени от удари на кратери от астероиди и комети.
Учените смятат, че пожар, причинен от експлозия на комета, може да е унищожил мегафауната на Северна Америка. Това може да е довело и до рязко охлаждане на Земята.
Смята се, че това не е единственият удар на комета, който е повлиял значително на климата и биоразнообразието на Земята. Известно е, че преди 66 милиона години астероид е паднал на нашата планета близо до мексиканския полуостров Юкатан и е създал кратер с ширина 180 км.
Смята се, че това ударно събитие е довело до силен спад на температурата на планетата, което е довело до изчезването на динозаврите.
В момента на повърхността на Земята са открити само 200 ударни кратера, въпреки факта, че през цялото съществуване на нашата планета много големи астероиди и комети са паднали върху нея.