От следващата година разработваме нови специалности – сред тях аерокосмическо инженерство, умни производства и градове. Те отговарят на съвременните изисквания на бизнеса, което дава възможност нашите специалисти да се реализират във всички сфери на обществото.
Освен това в процеса на изграждане на учебните планове участва и бизнесът.
Отпада и правилото, според което ако не е заверен семестър по една дисциплина, студент не може да се явява на изпит и по другите.
За преминаване след втори курс обаче трябва да са взели всички изпити.
Това каза ректорът на Техническия университет инж. Иван Кралов в ефира на „Денят на живо“.
Казусно и проектно ориентирано е обучението в университета, обясни той. „В първи и втори курс студентите получават базовите инженерни познания.
Пазарът на труда: Ако имате една от тези професии, сега е време да захлебите
В трети, четвърти и в магистратурата – продължават фокусирано. Така се специализират тясно и отговарят на съвременните изисквания. Техническият университет задава стандартите в сферата, както що се отнася до образованието, така и до научните изследвания.
Винаги казваме, че трябва да научим нашите студенти да правят това, на което не сме ги учили. Да мислят творчески и да се стараят да претворяват мечтите си в реалност. Инженер на френски означава човек, който създава, а не само ремонтира и поправя“, заяви той.
Относно заплащането той спомена, че дори стартовите възнаграждения в сферата са над средните за страната.
„В някои браншове достигат до 7000 лева. Важна е обаче и възможността за развитие в кариерата. Специалистите, които водят часове при нас, получават и по 20 000 лева, дори повече.
Младите са много добре мотивирани, цялостният подход и екипната работа обаче също осезаемо влияят“, посочи инж. Кралов.
Висшето училище може да се похвали и с много инвестиции в материалната база, сред които и центрове за върхови постижения и за компетентност.
Според него освен възпитаните технически знания, в университета се учат и на добродетели и морал.
„Да могат да използват знанията си за доброто на обществото. През последните години в ТУ направихме редица промени в областта на образователните технологии, като внедрихме нови широкопрофилни интердисциплинарни специалности.
Пример за това в бакалавърския курс е създаването на специалности като киберсигурност, интелигентни системи, изкуствен интелект, анализ на данни“, разкри ректорът.