Българка сравни цените в Германия и у нас и откачи: Време е да хвърчи перушина!

Българка побесня: „Не е ли дошло време да хвърчи перушина заради скъпотията?“. Общественичката Лилия Божкова пусна гневен коментар във Фейсбук, след като синът й засне цените на храните в произволен хипермаркет в Германия, а тя ги сравни с българските, като съпостави доходите в европейската държава и у нас.

От снимките е видно, че много от продуктите са на по-евтини или със сходна цена спрямо у нас при минимум двойна разлика в доходите.

Цените на хранителни продукти в България са непосилно високи за все повече работещи бедни, да не споменавам пенсионерите, защото за тях от десетилетие е известно, че са доста жилави и източиха социалната система като оцеляват на хляб, кисело мляко и някой и друг бракуван плод или зеленчук, а като спестят по някой лев и на 6 месеца ядат и месо – вместо да умрат от глад например.

Помолих сина ми, който е в Хановер, столицата на Долна Саксония – Германия да ми направи снимки от супермаркет, за да направя съпоставка с положението на цените у нас и да разбера колко точно сме зле, щото … Преди десетина дни една мома-мисирка купуваше по 4 ябълки у нас и в странство, за да ни убеди колко са ни еднакви цените.

За еднакви – може да са еднакви, ама ….

От 1 януари 2024 г. в Германия е в сила минимална работна заплата от 12,41 евро бруто на час, която важи за всички работници/работнички, които нямат право на браншова минимална работна заплата или нямат друг колективен трудов договор.

Не съм запозната как им се изчисляват данъците, за това грубо сложих 40% данъци иииии … Както и да го смятам с едни 1300 евро чиста пара, може да си купуват доста хранителни продукти. Разбира се знам, че имат наеми, разходи за сметки и тн, но тях ги има и при нас, при това са същите като техните, само дето в България има лекари в болницата в Ловеч със заплата от 900 ЛЕВА, а не евро и има пенсионери с около 500 лева пенсия.

Кажете ми, не е ли дошло времето да хвърчи перушина?

ПП На първа позиция поставям снимка с цената на бананите – за онези, които много страдаха, че едно време не е имАло банани.