Наша компания прави нов дрон камикадзе NEM-600, чака големи пари от Украйна

Българската компания Hades Defence Systems очаква в средата на годината да получи голяма поръчка от Украйна своя нов дрон камикадзе NEM-600, предназначен за поразяване на широк спектър от бронирани цели, който скоро влиза в масово производство.

Както заяви Георги Марков, регионален мениджър на отдел „Бизнес развитие“ в Hades, пред EDR On-Line на UMEX-2024, всички тестове на NEM-600 вече са завършени и се планира масовото му производство да започне през юни в полза на стартовия оператор, чието име не се съобщава. Също така, според Марков, разработчикът води преговори за доставка на новия си дрон с редица други потенциални клиенти.

NEM-600 е реактивен дрон.

Той е оборудван с хоризонтална опашна плоскост и вертикално кормило. Реактивният двигател е монтиран в опашната част на машината.

Дронът може да се изстрелва от катапулт и да се използва като камикадзе.

NEM-600 може също да излита и да каца на писти с помощта на триколесно прибиращо се колело, съобщава kaldata.com

Той е оборудван с кумулативна бойна глава в носа си и е способен да пробива до 800 милиметрова хомогенна бронировка. Според Hades той може да се използва във всички сценарии, включително в градски райони, както и при всякакви метеорологични условия. Точността на попадение е под 1,5 мера, което гарантира минимални съпътстващи щети при поразяване на цели.

NEM-600 има размах на крилата от 3,5 метра, като се предлага и версия с размах на крилата от 2,5 метра. С максимална си скорост от 450 км/ч, максимална височина на полета от 6000 метра, комуникационен обхват от 50 килиметра и далечина на полета от 70 килиметра, Nemesis е подходящ за тактически операции на къси разстояния и за унищожаване на стратегически цели.

Възможностите, като например придвижване в близост до целта, предварително програмирани траектории на полета, автопилот и контролиран полет превръщат NEM-600 в универсална и лесно разгръщаща се бойна система.

Дронът е способен на високоскоростен полет на изключително малка височина. Това позволява да не бъде засечен лесно от вражеските радари. Той е изработен изцяло от радиопоглъщащ материал. Използването на изолация на всички вътрешни метални и електронни компоненти допринасят за намаляване на радарната му кръстосана следа.

На изложението UMEX-2024 Hades Defence Systems представи и серията си безпилотни летателни апарати с вертикално излитане и кацане (VTOL) PENV, предназначени за изпълнение на разузнавателни мисии на къси и средни разстояния.

Според Марков, дроновете PENV-250/350 могат да се използват за наблюдение на сушата и в морето, например в подразделенията на бреговата охрана. Тези дронове имат конструкция, наподобяваща самолетната с високо монтирано крило с много нисък ход, което гарантира високоскоростен полет. В същото време, за да се осигури режим VTOL, две двулопатни витла са поставени на две странични греди, монтирани под крилата. Страничните греди са свързани с опашния блок във формата на обърнато V.

Дроновете от серията PENV се задвижват от електрически двигател, който осигурява полет с продължителност 2-3 часа. В същото време те могат да бъдат адаптирани към използването на хибриден ДВГ, което увеличава издръжливостта до 6-8 часа. Обхватът на полета на PENV-250 е 320 километра (PENV-450 – 420 км), височината на полета е 5000 метра (PENV-450 – 6000 м), а теглото на полезния товар е 3 килограма (PENV-450 – 5 кг).

Освен всичко това, дроновете от серията PENV са оборудвани с водо и прахоустойчива оптоелектронна/инфрачервена камера, което позволява работа както през деня, така и през нощта. Според Марков, Hades доставя своите безпилотни летателни апарати от серията PENV на редица оператори по света.

Той също така подчерта, че всички основни компоненти на тези безпилотни летателни апарати се произвеждат в България.