Изключително необичайна находка в Черно море край Созопол направиха от центъра за подводно плаване „Суб Дайвинг“.
„Невиждана до сега рибка в Черно море от мен!
При подводните разкопки, в които участвам в момента към Центъра по подводна археология се натъкнах на тази странна рибка. Бяла с черни диагонални ивици рибка не бях виждал до сега.
Проверих и в книжките, които имам, но не я намерих.
Вижте я и вие, може би ще разберем каква е!“, съобщават на страницата си от „Суб Дайвинг“.
Водолазите пуснаха и видео.
Веднага се намериха специалисти, които откриха какъв вид е рибката.
Рибката е Chameleon goby.
Попчето хамелеон (Tridentiger trigonocephalus ) е вид лъчеперка риба, характерна за морските и солени води по бреговете на Източна Азия.
Разпространява се е и в други части на света, където се среща във води с различна степен на соленост.
Достига 11 сантиметра.
Хамелеонът е роден в източното крайбрежие на Азия, където ареалът му включва Япония, Корея, Китай и Сибир. Има съобщения, че е открита в Черно море и наскоро в източното Средиземно море от пристанището Ашдод, Израел.
Това е дънна риба, живееща и хранеща се близо до морското дъно, както в заливи, така и в скалисти брегове, в солени води и сладководни езера. Обикновено се крие в пукнатини, под камъни, в дупки или сред морски треви, уточнява „Петел“.
При определени обстоятелства тази риба може да потъмнее на цвят, така че черните ивици да са почти невидими.
Появата на този вид е новина, навсякъде, където не е характерна.
Хамелеонът е открит за първи път в пристанището на Лос Анджелис през 1960 г. и по-късно е открит на други места в Калифорния, включително доковете на Редууд Сити, приливната лагуна на езерото Мерит в Оукланд и залива на Сан Диего. Съобщено е и от австралийски води.
Възможните начини за идването й включват транспортиране в корабна баластна вода в резултат на търговия с тихоокеански стриди или като яйца сред залепнали организми по корпуса на кораб.
Като инвазивен вид е вероятно да се конкурира с местните видове.