Политолог смълча с разкритие за провала на изборите, случи ли се това, кабинетът пада!

Доц. Стойчо Стойчев, политолог и преподавател в Софийския университет, отбеляза пред БНР, че поляризацията, която наблюдаваме в обществото през последните 3-4 години, не е достигнала своя пик, но на тези местни избори е достигнала по-високи нива, отколкото на предходните. 

„Тя доведе до тотално противопоставяне на две взаимно изключващи се алтерантиви и до отвращение на всички останали гласоподаватели, които са по-умерени. Прекият ефект от това е изключително ниската избирателна активност.

 Независимо от това, че Васил Терзиев ще бъде 4 години кмет на София, той е избран от около половината от отишлите да гласуват изобщо.

В другите градове също има подобна конфигурация. Поляризацията е налице. Ще бъде трудно на самите избрани кандидати да изграждат доверието в себе си като кмет на всички граждани“. 

Избирателната активност разкри това, което политиците могат да направят, за да започнат да възстановяват доверието в изборите – да престанат да се занимават с Изборния кодекс, отбеляза политологът. 

„Ако  всяка предизборна кампания преминава под знака на промяна в технологията или на правилата в последния момент, няма как да очакваме, че голяма част от имащите право на глас няма да се съмняват, че резултата ще бъде функция именно на тези промени. Колкото по-малко се променя една технология на гласуване, толкова по-добре“. 

Това управление не е безалтернативно, но е най-доброто от гледна точка на избирателите на тези партии – ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, обясни той.

„Вижда се в липсата на катастрофален отлив на гласове за едната или другата партия в управляващото мнозинство. На национално равнище, независимо какви думи са си казали по време на тази кампания, няма да тръгнат да променят или да развалят постигнатото в парламента съгласие„.

Ако не може да приеме държавен бюджет, няма основание това мнозинство да продължи да съществува, посочи доц. Стойчев.

„Ако някой от коалиционните партньори иска да има по-различно участие в това управление, трябва да го направи по време на обсъждането на държавния бюджет. Постигне ли се това, може да кажем, че има програма, която ангажира всички участници в коалиционното управление“. 

Вотът на недоверие, който внася левица, трудно може да доведе до някакъв успех, отбеляза той.

Доц. Стойчо Стойчев се надява на следващи избори да се преодолее тази поляризация в обществото, „което е ключ за връщане на умерения избирател в изборния процес“.