Важни новини за стажа за пенсиониране и реда за получаване на втора пенсия

Промени в бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2023 г. внесоха депутати между първо и второ четене. От ДПС предлагат майчинството да се зачита като действителен осигурителен стаж.

 В момента майчинството се взима предвид като осигурителен стаж, но само ако жената се пенсионира по общия ред, тоест при навършена възраст и пълен осигурителен стаж.

Законът обаче дава възможност и за пенсиониране при недостигащ стаж, където е записано, че за тази година например трябва да имате навършени 67 години за мъжете и жените, както и 15 години действителен осигурителен стаж.

Според кодекса в момента „Действителен стаж“ е действително изслуженото календарно време по трудово или служебно правоотношение, времето, през което лицето е работило по друго правоотношение и е било задължително осигурено за инвалидност, старост и смърт, периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба, периодите по чл. 7 от Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица, както и времето, през което лицето е подлежало на задължително осигуряване за своя сметка и е внесло дължимите осигурителни вноски. Така тук не попада периодът на майчинството.

Има практика на Върховния административен съд, който признава за действителен стаж времето на отпуск за бременност, раждане и отглеждане на дете, аргументират се депутатите, внесли промените.

От „Възраждане“ предлагат до края на годината средствата, които отиват в универсалните пенсионни фондове, където се трупат парите ни за втора пенсия, да се прехвърлят към държавното обществено осигуряване. Родените преди 1960 г. внасят цялата си вноска върху заплатата в НОИ, за тези родени след тази дата 5% от вноската отива в частен пенсионне фонд, за да получават пенсия от втория стълб.

От ГЕРБ пък предлагат да се увеличат разходите за заплати на персонала на НОИ. По данни на института средната заплата остава ниска – 1719 лева, като в най-масовата категория служители от най-ниската експертна длъжност с аналитични и контролни функции тя е едва 1233 лева. в същото време минималната заплата за страната стана 780 лева от 1 януари, което все повече доближава тези хора към абсолютния минимум на заплащане, независимо от високата експертиза, която имат, и извънредния труд, който полагат, пише в мотивите към законопроекта.  

От ГЕРБ предлагат още увеличение и на заплатите в МВР с 10 на сто, този път с промени в държавния бюджет. Освен това се предлага и допълнително възнаграждение за време на разположение от 0,35 лева на час на 0,50 лева на час, като нужната сума е половин милион лева, пресмятат от партията.

В промените са включени и повече пари за храна и облекло на служителите на МВР, като за облекло тя да стане от 400 лева на 800 лева, а за храна – от 120 на 200 лева.

Предложения има и за повече пари за БНР, Селскостопанската академия, НАП и т. н. Общо предложенията за промени в закона за бюджета са 84 на брой.