Колата може да ви оскъпи почивката в Слънчев бряг и Созопол най-малко с 200 лева и това е само заради разходите за паркиране. Този извод направи репортерът на Нова телевизия Георги Георгиев след проверка на цените по Черноморието.
„Тази сума обаче може да скочи рязко при повреда на автомобила. Бърза проверка на автосервизите и пътната помощ в морските градове показва, че цената не са по-високи от тези в София и Пловдив.
Тя започва от 90 лева за курс извън града и се определя от разстоянието, като се включват и пътните такси“, добавя той.
За превоз на аварирал автомобил от Созопол до Бургас например тарифата е 150 лева.
„Ако решим да спестим многократното плащане на такси, паркинги и хванем такси до плажа или до ресторанта, разходът също е по-висок. Най-солени са такситата в големите морски курорти като Слънчев бряг, Несебър, Златни пясъци и Свети Влас. Най-често официалните тарифи там остават само на хартия“, разказва репортерът.
Често туристите попадат на екзотични тарифи. Така например за 6 км от Слънчев бряг до Свети Влас може да се наложи да платите и 50 лева, пресмятат експертите.
Туристът първо трябва да се увери, че се качва на такси, а не на нещо, което прилича на такова. Апаратът за отчитане на цената трябва да е поставен на видно място в колата.
След няколко дни почивка край морето в началото на сезона сметката на Петя Аргирова се оказала доста над предварително планираното, тъй като към бюджета за храна и чадър на плажа бързо започнали да се трупат и нови харчове.
Трябва да търсиш платен паркинг, което не е никак приятно, споделя тя.
„Никога не знаем какво би ни се случило по време на пътя и на самата почивка. Най-често такива разходи са плащане на паркинг, медицински помощи. Завишени са цените спрямо миналото лято“, каза Пейо Майорски от Асоциацията за защита на потребителите.
Председателят на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов пък потвърди, че проблемът с паркирането е най-големия по българското Черноморие..
Може да ви откраднат документи, пари, автомобил, което ви вкарва в съвсем друг филм, предупреждава той.
За паркомясто Петя плаща по 24 лева за денонощие, но разходите за паркиране не спират дотук. Ако смениш 3-4 локации, това ти вдига цената, обяснява тя.
В Созопол час платен паркинг струва на летовниците между три и четири лева, а за денонощие – между 21 и 40 лева. Най-евтиният вариант остават общинските паркинги.
Около 500 са местата и там може да се спира на цени от 2 и на 3 лева, като ако колите останат след шестия час, собствениците им плащат 12 и 15 лева.
От миналото лято туристите плащат и за синя зона, ако успеят да намерят място по улиците. Цената е 2 лева на час, а репатрираното – 80 лева.
Алтернатива са частните паркинги, но там сметката е солена – от 5 до 10 лева на час.
В по-евтините курорти по Южното Черноморие може да намерите и платени паркинги за по 2 лева на час и 12 за денонощие.
В Златни пясъци пък паркингът излиза по 20 лева на ден.
По-скъпо е и медицинското обслужване по курортите това лято: като първичният преглед в частните центрове започва от 90-100 лв.