Македонското правителство публикува обновения само на няколко места вариант на предложението от Френското председателство на Съвета на Европейския съюз, което трябва да сложи край на българското вето за начало на преговорите на Скопие с ЕС.
То се състои от проект за преговорна рамка, проектозаключения на Съвета и позиция на ЕС за началото на преговорите. Темата със спорните въпроси по историята между София и Скопие не е спомената в пакета от предварителни документи.
За сметка на това Брюксел очаква от югозападната ни съседка осезаеми резултати в постигането на добросъседски отношения, както и спазване на Договора за приятелство с България.
„Съветът приветства намерението на Северна Македония да започне и постигне приоритетно съответните конституционни промени с оглед на включването в конституцията на граждани, които живеят в границите на държавата и които са част от други народи, като например българите“.
Късно снощи външният ни министър в оставка Теодора Генчовска бе лаконична, че всъщност модифицирано френско предложение няма.
„Знаете много добре, говорих го и на изслушването – това е един пакет от три документа, преговорна рамка, заключение и протокол. Няма второ френско предложение“, категорична беше тя.
Според доц. Наум Кайчев, който е заместник-председател на смесената комисия между двете страни, не е изненадващо, че историческите въпроси не са включени във френското предложение, тъй като те фигурират в Договора между София и Скопие от 2017 година.
„Предложението включва някои модифицирани моменти, свързани с посрещане на очакванията на правителството на Република Северна Македония, но по същество то запазва основата на предложението и в този смисъл съм склонен да се доверя на нашето външно министерство, което уверява, че то е в съответствие с решението на Народното събрание“, заяви доц. Наум Кайчев.
Независимо от решенията на политиците обаче, съвместната историческа комисия се очаква да заседава през септември по дискусионни въпроси около Средновековието.