Роботите влязоха в тройката, предстои им сблъсък с Ероус на четвъртфиналите

Отборът на Роботите завърши на трето място в редовния сезон на Първа дивизия в НАЛБ. Момчетата на Николай Истатков поставиха победоносен край на участието си в основната фаза от кампанията, след като постигнаха впечатляващ обрат в последната четвърт над Енигма Фойерверк – 87:73 (22:15, 19:22, 14:28, 32:8), в двубой от 19-ия кръг.

По този начин Роботите (14-6) си осигуриха четвъртфинална битка с отбора на Ероус (10-10), който остана на шеста позиция в крайното класиране. Енигма Фойерверк, от своя страна, завърши редовния сезон на четвърто място и ще премери сили с петия Ботев 2012 (10-10) в първия кръг на плейофите.

Богатият на обрати двубой стартира с ранно превъзходство от страна на Роботите, които си осигуриха двуцифрен аванс в резултата още в началото на втората четвърт при 26:15. „Фойерверките“ реагираха мигновено със серия от 12 безответни точки, за да предизвикат смяна на водачеството, но в крайна сметка възпитаниците на Николай Истатков се оказаха напред в резултата на полувремето при 41:37.

В третата четвърт се стигна до нов обрат в развитието на срещата, след като отборът на Енигма увеличи оборотите и след няколко успешни стрелби зад дъгата авансът на тима достигна цели 10 точки при 55:65 в края на периода. Роботите не се впечатлиха от солидното представяне на своя съперник в предходната част и записаха серия от 15:2 в началото на последната четвърт, за да си върнат преднината при 70:67, след като Боян Тенев реализира две поредни тройки. „Черно-белите“ реализираха още седем безответни точки на своята сметка, за да вдигнат преднината си до двуцифрените размери при 77:67, като до края на мача не срещнаха съпротива от другата страна по пътя към крайното 87:73.

Боян Тенев се превърна в топреализатор за Роботите със своите 28 точки и 5 борби за 40 минути на терена. Радослав Йорданов допринесе с още 16 точки, 6 борби и 7 асистенции, Калеб Акенс завърши с дабъл-дабъл от 10 точки и 15 борби, а Филип Неделчев се отчете с 10 точки и 5 асистенции.

Любомир Орешаров записа 24 точки и 13 борби за Енигма Фойерверк. Виктор Германов добави още 17 точки, 5 борби и 9 асистенции, а Радостин Димитров приключи с 15 точки и 9 овладени топки.