Резервоарът е пълен, а се усеща, че спирачките никак не са наред! Ако това се е случило, то тогава изглежда, че някой отдавна не е сменял спирачната течност. Такава ситуация вече не е тревожна аларма, а можа да се превърне в нещастие.
За да не се случи нещо внезапно и в същото време ужасяващо, което в най-лекия случай ще е свързано с нервни състояния и харчене на пари, струва си да обърнете внимание на редица признаци, които красноречиво ви казват, че е време да се смени спирачната течност.
1. Минало е доста време
Първото и най-важно нещо, което трябва да знаете за спирачната течност, е, че трябва да я сменяте около веднъж на 3-4 години в ситуации, когато автомобилът не се използва всеки ден.
Ако колата е „всекидневна“, то тогава спирачната течност трябва да се сменя по-често. Производителите на автомобилни продукти и експертите препоръчват тази процедура да се прави около веднъж на две години.
2. Нещо е потекло
Периодично трябва да се проверяват спирачните маркучи в колата. Ако върху тях са се появили някакви течове, тогава това е знак, че е необходимо да се смени спирачната течност.
Освен това трябва да погледнете под колата. Ако под местоположението на маркучите са се появили локви, тогава ще трябва и те самите да бъдат сменени, а течността в такъв случай да се замени след ремонта им.
3. Черни отлагания
Струва си да поглеждате в резервоара със спирачната течност. На първо място, трябва да се обръща внимание на дъното му. Ако там има някакви загадъчни отлагания, черни „люспи“ и други боклуци, тогава това също означава, че е време да смените спирачната течност.
Между другото, всички изброени причини са добра причина да проверите цялата спирачна система, тъй като появата на отлагания е първият признак на корозия.
4. Спирачките са „меки“
И накрая, трябва да обърнете внимание на това как се държат самите спирачки на колата. Ако те наистина стават „меки“ в момента на натискане на педала, то значи е дошло време за смяна на спирачната течност.
Важно е да се разбере, че в такива ситуации резервоарът може да е пълен, но течността така и не се справя със задълженията си. По-често всичко това се случва поради навлизането на вода в системата или образуването на кондензат в нея.
Харесайте и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!