Запотяването на стъклата на очилата може да е доста досадно. Още по-неприятното е, че наличните решение на проблема изискват да ги прилагате често. Учени от Nanyang Technological University търсят възможни решения в модерните технологии.
Активните им усилия водят до създаването на нова технология, при която поликарбонатните лещи могат перманентно да бъдат незамъглени.
Този метод се отличава и със самопочистващия свойства, съобщава NewAtlas.
Алтернативната техника, която предлагат учените включва обработката на леща или друга пластмасова повърхност с кислородна плазма. При този процес се почиства покритието, но също да се подобри адхезията на тънък, който ще бъде разположен върху него.
Прозрачният филм е изграден от два отделния слоя. Единият е от силициев диоксид, а другия от титанов диоксид. Поставянето им върху пластмаса изисква импулсен лазерен процес на отлагане, който се провежда в специализирана вакуумна камера.
По време на процеса изпареният силициев диоксид и титаниевият диоксид се издигат нагоре и се отлагат фино върху пластмасовия субстрат, който се намира в горната част на камерата. Техниката позволява на малки водни капчици да се разпространяват като еднорофен филм върху лещата.
Всичко това се случва за едва 93 милисекунди от докосването на капчиците към самия филм. Досегашните резултати от тестовете са доста оптистични. Новото покритие е антирефлексно, но също така висока ефективност при замъгляване.
Производството е бързо и лесно, като техниката гарантира по-широк набор от функции, в сравнение с алтернативните методи против замъгляване, които са достъпни в индустрията.