Смартфон Blackview OSCAL C20 – Тест на хардуер, софтуер, камери и батерия

Ценово достъпен смартфон с красив дизайн, качествена сглобка, компактни размери и богата окомплектовка. В първата част на ревюто, което посветихме на Blackview OSCAL C20, разбрахте всичко това за него. Както и други интересни неща свързани със смартфона. Там обяснихме подробно и какъв е произхода на марката OSCAL и по какъв начин тя е свързана с китайския технологичен гигант Blackview.

Ако сте пропуснали това ревю, кликнете върху снимката по-долу и ще го отворите.

 

Blackview OSCAL C20 - Един от смартфоните с най-достъпна цена в България

 

Сега обаче идва ред да продължим с всичко останало, което още не знаете за OSCAL C20 и което ние научихме след няколко дни обстойни тестове. Ще започнем от хардуера, в основата на който стои 4-ядрен процесор Unisoc SC7731E. Всяко от Cortex-A7 ядрата му работи с тактова честота 1.3GHz.

 

 

Процесорът от серията Spreadtrum е бюджетен и има за цел да изпълнява базови задачи, нужни за работата на един средностатистически потребител. В комбинация с 1GB оперативна RAM памет и с графичен процесор ARM Mali-400 MP2, OSCAL C20 е подходящ за браузване, слушане на музика, гледане на видео и игра на по-леки игри.

Имайте предвид, че ако натоварите малко повече телефона, той ще стане бавен. За да спестите от ограничената RAM памет на смартфона, на помощ идва приложението “Cold Room”, което базово C20 има в менюто си. То може да ограничава достъпа на определени добавени от вас приложения до оперативната памет на смартфона.

 

 

Да, софтуерно Blackview са се погрижили OSCAL C20 да не бъде толкова бавен. Компенсирайки хардуера, те са го снабдили и с оптимизирана за по-базови смартфони операционна система Android 11 GO. В него както знаете всички приложения са с по-малки хардуерни изисквания, като от операционната система е премахнато всичко излишно, за да стане максимално бърза.

 

 

Менюто на смартфона е максимално опростено и интуитивно. Ориентирането в него става бързо и лесно. Още в стартовото меню ще ви направят впечатление иконите на “GO Gallery”, “GO Gmail”, “Google GO” и “Maps GO”.

 

 

Впрочем при последното приложение с онлайн карти, позиционирането е изненадващо прецизно за смартфон с толкова ниска цена. То става посредством сателитите A-GPS, GLONASS и GALILEO.

 

 

Други сензори, с които разполага смартфона са такъв за заобикаляща светлина, за близост и акселерометър. Тук е момента да отбележим, че безжичната връзка на OSCAL C20 с други устройства става посредством Bluetooth 4.2 Вградената в OSCAL C20 памет е с обем от 32GB, като той може да бъде увеличен с до още 128GB посредством слот за microSD карти памет. Като допълнителната карта памет няма да е за сметка на един от двата слота за SIM карти, защото за нея производителят е предвидил отделно гнездо.

 

 

Върху гърба на OSCAL C20 привидно има три камери, но реално това е хитър дизайнерски ход от страна на Blackview. Реално фотографски сензор има само в горният ляв кръг. Под него сензора е бутафорен, а в дясно от него ефектно е добавена и светкавица, чийто диапазон на качествено осветяване на обект в кадър при пълен мрак е около 2 метра.

 

 

Основната камера на OSCAL C20 е 5MP, като максималната ѝ резолюция на снимане е 2592х1944 пиксела. Добро впечатление ни прави, че апертурата на камерата е f/1.8, което ѝ позволява да прави не лоши снимки, дори когато околната светлина е ограничена.

 

 

С такава светлосила може да се похвали и предната селфи камера на OSCAL C20, която е разположена централно в горната част на Waterdrop Notch дисплея на на смартфона. Тук резолюцията е 2MP.

 

 

Менюто на камерата на OSCAL C20 предоставя много възможности за настройки и персонализации. В него откриваме нощни снимки, четец на QR кодове, аудио записки върху снимка и други. В допълнителните настройки има възможност за записване на локация, където е била направена снимката, да се задават бързи команди и други.

Както при основата, така и при предната камери, смартфона поддържа портретен режим и разкрасяване на лице в кадър. При видео запис максималното качество е 720p, като тук можете да се възползвате и от функцията “Time laps”.

 

 

И така стигаме до батерията Blackview OSCAL C20. Тя е Li-ion акумулатор с 3380mAh заряд. По време на тестовете ни, в комбиниран работен режим, смартфонът издържа между 2 и 3 дни с едно зареждане.

 

 

Ако това не ви е достатъчно, в настройките на батерията можете да изберете режими “Battery Saver” или “Ultra saving mode”. При първия ще ограничите някои от функциите на смартфона, а при втория ще започнете да го използвате почти изцяло като стандартен мобилен телефон. Така респективно ще ще увеличите времето за автономност на батерията в критични моменти с до 20% и до 50% при всеки от режимите.

 

 

Ако искате обаче да ползвате всички функции на смартфона и в същото време да пестите енергия, можете превантивно да активирате “Dark Theme” от менюто с настройки на дисплея, която значително ще намали консумацията на електроенергия, а и практиката ни показва, че особено вечер значително намалява умората в очите след продължителна работа със смартфона.

 

 

Колко струва OSCAL C20 към момента в който четете тази статия, можете да разберете, както посетите официалният сайт на вносителя на Blackview и съббранда му OSCAL в България – Smartfonix.com