В Перу са открити близо 200 човешки прешлена, нанизани на тръстикови пръчки, което свидетелства за уникален начин за отношение с мъртвите, какъвто учените не са виждали досега.
Международен екип изследователи, работещи в долината Чинча, на южното крайбрежие на Перу, откриват повечето от прешлените на прътове в големи гробове на коренното население, известни като „чулпас“, които датират от преди стотици години. По това време в южноамериканската страна вече има европейски колонизатори.
Според проучване, публикувано в археологическото списание Antiquity, от 192-те прешлена, открити върху прътове в региона, археолозите са установили, че в почти всички случаи те са направени от останките на един човек.
Вероятно възрастните и юношите от местната общност са били избрани за тази странна практика. Според учените, прешлените на пръчките са създадени между 1450 и 1650 г., когато управлението на инките е в края си, а европейската колонизация става доминираща в региона.
Водещият автор на изследването Джейкъб Л. Бонгерс казва, че този период е бил „бурен“ в историята на долината Чинча, тъй като „епидемиите и гладът са унищожили местното население“.
Преди пристигането на европейците долината Чинча е била дом на кралство Чинча от 1000 до 1400 г. и дори е сключила съюз с могъщата империя на инките.
Д-р Бонгерс, старши научен сътрудник по археология в Университета на Източна Англия в Обединеното кралство, е документирал разграбването на стотици гробове в региона по време на предишни изследвания.
„Разграбването на гробовете на коренното население е широко разпространено в долината Чинча по време на колониалния период. Грабежите са били насочени предимно към отнемане на погребални предмети от злато и сребро и са били съпроводени от европейските усилия за изкореняване на местните религиозни практики и погребални обичаи“, казва Бонгерс.
Анализът на човешките прешлени върху стълбовете предполага, че те са създадени, за да поправят щетите, причинени от разграбването на мъртвите.
Радиовъглеродното датиране, извършено от изследователския екип, показва, че нанизването на прешлените на тръстиковите прътове е станало след първоначалното погребване на телата.
„Тези прешлени върху пръчките вероятно са били поставени, за да се възстановят мъртвите в отговор на разграбването на гробовете“, казва д-р Бонгерс.
За много групи от коренното население в долината Чинча физическата цялост след смъртта е от голямо значение. Следователно прешлените върху прътовете може да представляват подобен опит за възстановяване на повредени тела и телесна цялост след грабеж.
Превод и редакция