Blackview OSCAL C20 – Един от смартфоните с най-достъпна цена в България

Често получаваме въпроси от вас, в които се интересувате, какъв е най-евтиният смартфон, който можете да си купите в момента. Да, цената много често е определяща, но не трябва на всяка цена да гоните възможно най-ниската такава, защото понякога се случва така, че давате за нов смартфон някаква привидно малка сума, но последствие оставате разочаровани от покупката си и най-често не можете дори да я върнете, защото сте я направили от търговец, който не може да поеме гаранция, да ви върне парите или да замени устройството.

По тази причина още тук имаме два много важни съвета за вас. На първо място – не купувайте от нови смартфони със съмнителен произход и спорна или напълно липсваща гаранция.

Вторият ни съвет е ниската цена да бъде цел, но не и самоцел. По тази причина подбирайте добре новия си смартфон, преди да го купите и разглеждайте всеки един от компонентите му, а не само цената.

 

 

За да ви улесним до някъде в избора ви, в това ревю, решихме да ви покажем един смартфон на доказал се производител, който успя да привлече вниманието ни на първо място с ниската си цена, а след това и с достатъчно доброто си качество, което предлага в замяна. Това е OSCAL C20.

 

 

Сигурно в този момент си казвате с недоумение “OSCAL?!”. Да, както и сами виждате, на кутията на смартфона пише единствено OSCAL C20, но за тези които не знаят, ще кажем, че OSCAL е новата, създадена през 2020 година бюджетна линия на китайската технологична компания Blackview, която вече познавате достатъчно добре благодарение на видео ревютата в Digital.bg.

 

 

По тази причина на много места можете да видите смартфона с пълното наименование Blackview OSCAL C20 и то ще бъде правилно, въпреки че Blackview не присъства като маркер върху кутията на C20. Образно казано OSCAL спрямо Blackview е както Redmi или POCO спрямо Xiaomi.

 

 

Изяснихме произхода и наименованието на OSCAL C20, сега е време да преминем към същинската част на ревюто ни и да отворим кутията, в която идва смартфона. Тя е бяла, елегантна и максимално изчистена. В нея се намират смартфона, кабел за зареждане и пренос на данни, зарядно и книжки с инструкции.

 

 

Въпреки, че C20 е изключително бюджетен смартфон, това не е попречило на OSCAL да добавят в комплект с него два полезни допълнителни аксесоара – протектор за дисплея и силиконов предпазен кейс за корпуса на смартфона. Върху кейса стои надпис “Only The Brave” (Само смелите), който е запазен слоган за бюджетната серия на смартфоните на Blackview.

 

 

Не може да се отрече, че още от пръв поглед OSCAL C20 ни печели с красив дизайн. Заоблени ъгли и периферни линии, отсечена лицева част и моноблоков корпус, при който гърбът преминава към периферията. Задният капак е направен от поликарбон и е сваляем. Под него се разкрива достъп до сменяема батерия.

Нещо което в наши дни е доста рядко срещано явление. Рядко срещана е и възможността в три отделни слота да поставим две SIM карти и допълнителна карта памет, без да се налага да изключваме или рестартираме смартфона.

 

 

Размерите на смартфона го правят достатъчно удобен за държане в ръка или носене в джоб. Точните габарити са 155.4мм на73.3мм, с дебелина на профила от 9.75мм и тегло от 152гр. Периферията на OSCAL C20 е максимално изчистена, но и достатъчно функционална. В дясно са бутона за активиране и курсора за звука, долу са зареждащият порт, микрофон и високоговорител. 3.5мм аудио жак е изнесен горе.

 

 

Последният също е рядко срещан в наши дни, но е наличен тук. Чрез него жично могат да се свържат слушалки или дори цяла аудио система. Тестовете ни показват, че високоговорителят, макар и само един, генерира достатъчно силен звук.

 

 

Добри са впечатленията ни и от микрофона. По време на разговори събеседникът ни ни чува достатъчно ясно. Същото можем да кажем и ние за неговия глас, който чуваме посредством говорител, вграден в горната част на рамката над дисплея.

 

 

OSCAL C20 няма вграден Fingerprint сензор в корпуса. Липсата на отключване посредством пръстов отпечатък обаче е компенсирана от лицево разпознаване, за което спомага предната селфи камера, която е вградена в горната част на “Watrdrp notch” дисплея.

 

 

Самият дисплей е IPS LCD с диагонал от 6.088″ и е с HD резолюция, зад която стоят 1560х720 писела. Респективно съотношението на страните е оптимизираното за гледане на видео и браузинг 19.5:9. Тъчскрийнът поддържа 5-точков мултитъч.

 

 

Дисплеят е със стандартна детайлност и яркост. Добре видим е денем, а на тъмно, яркостта му може да се намали достатъчно много, че да не натоварва очите ви при продължително взиране. За тази цел допълнително от настройки, можете да активирате режим, който ще щади зрението ви. От същото меню можете да направите и други допълнителни настройки на дисплея.

 

 

Още интересни настройки с които разполага премиерният OSCAL C20, ще споделим с вас във втората част на ревюто, което му посветихме. В нея освен това ще споделим с вас впечатленията си от хардуера на смартфона и от софтуера, който го управлява.

Ще разгледаме менюто на камерите и ще ви покажем тестови снимки направени с тях. На финала ще споделим и как се е справила батерията на OSCAL C20 след няколко дни обстойни тестове.

 

 

Междувременно ако сте нетърпеливи да научите с точност техническите характеристики на OSCAL C20, както и на каква цена се предлага той към момента, можете да посетите официалният сайт на вносителя на Blackview и респективно OSCAL в България – Smartfonix.com