Трябва ли да се интересуваме от биткойн

Виртуалните валути се превърнаха в предпочитано средство за съхранение на финансов капитал и търговия в световен мащаб. Невероятната популярност на средства за разплащания като биткойн дори накараха ЕС да поискат по-стриктни законодателни мерки в този сектор и да въвеждат регулации в пазара на криптовалута.

Регулаторите искат собствениците на дигитални портфейли да не са анонимни, а да декларират своята самоличност. Тепърва предстоят преговори на високо равнище преди ЕС да приеме официално новите мерки за контрол над виртуалните валути, които вече са бизнес за трилиони долари.

Aнализаторите очакват добрите трендове в този сектор да продължат и през 2022г.

Няма никакво съмнение, че биткойн ще продължи да е най-скъпата виртуална валута в световен мащаб. Внушителният растеж от последните тримесечия вече предизвика интереса на най-големите инвеститори и представителите на бизнеса. Най-богатите хора в света на технологиите, включително Илон Мъск също са доста активни в популяризирането на виртуалните валути.

 

 

Съществуват хиляди криптовалути, но единствено биткойн може да се похвали със значителен успех. В началото доста хора оставаха скептични за възможностите на дигиталните активи. Световният успех на биткойн, обаче накара много други компании да се насочат към създаването на алтернативни средства за плащания.

Преобладаващата част от тях са клонинги на най-популярната валута, която копира напълно концепцията. Пазарната капитализация на биткойн е приблизително 50% от целият сектор на криптовалута. По този начин повечето алтернативни предложения поскъпват или се обезценяват именно заради  представянето на биткойн.

Дори най-малкото въздействие върху цената оказва влияние на световния пазар на криптовалути. Именно заради това експертите съветват първо да инвестирате в биткойн. Въпреки това предлагането значително намалява поради фиксираната капитализация, а резерва не може да надвишава 21 милиона токена, като сега в обръщение са повече от 18 млн.

На всеки четири години се намаляват наполовина наградите за копаещите биткойн, което позволява на валутата да запази покупателната си способност в дългосрочен план.